Bytomska Strefa Aktywności Gospodarczej się kurczy... bo tak chcą inwestorzy

Miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż jednej z działek wyłączonych z obszaru Bytomskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Firmy wolą jednak kupować nieruchomości na własność, niż je dzierżawić.

Byt bytomska strefa aktywnosci gospodarczej ul hajdy

Bytomska Strefa Aktywności Gospodarczej to wspólny pomysł Bytomia i Piekar Śląskich z przełomu wieków. Oba miasta pozyskały wówczas pieniądze na uzbrojenie terenów inwestycyjnych leżących przy ich granicy. Następnie zaoferowano przedsiębiorcom dzierżawę powyższych działek na preferencyjnych warunkach. Celem była budowa nowych zakładów, w których miały powstać nowe miejsca pracy.

W Piekarach projekt okazał się dużym sukcesem, ponieważ firmy zagospodarowały wszystkie dostępne grunty w strefie. W Bytomiu przedsięwzięcie nie przyniosło żadnych skutków, dlatego w 2006 roku na terenach przy ul. Hajdy utworzono bazę Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. BSAG reaktywowano po siedmiu latach oferując dzierżawę za zaledwie 10 groszy od metra kwadratowego. Miasto nawet zawarło szereg umów z inwestorami, jednak firmy wycofywały się ze swoich planów jedna za drugą.

Obecnie w BSAG działa zaledwie jedno przedsiębiorstwo - Tezet Ochrona. Do 2017 r. swoją inwestycję przy ulicy Hajdy realizowało jeszcze Gas Engineering, lecz firma uznała, że woli od razu kupić działki pod budowanym zakładem, niż czekać na możliwość ich wykupu do 2023 roku. Zgodnie z regulaminem BSAG grunty mogą zostać sprzedane dopiero po 10 latach ich dzielrżawy, dlatego inwestor zwrócił się do miasta o wyłączenie ich ze strefy, aby mógł je wcześniej nabyć.

Teraz sytuacja się powtarza. Na przełomie roku do miasta zgłosił się inwestor zainteresowany kupnem, zamiast dzierżawą terenu przy ul. Hajdy. W grudniu Rada Miejska zadecydowała o wyłączeniu go z granic BSAG, aby można było przeprowadzić przetarg na jego zbycie. - Oceniamy, że sprzedaż tego terenu szybciej i skuteczniej do rozwinięcia działalności gospodarczej na tym obszarze - stwierdził na grudniowej sesji Maciej Brzezina, Kierownik Referetu Inwestora i Przedsiębiorcy w Urzędzie Miejskim.

- Przetarg na nieruchomość przy ul. Hajdy został ogłoszony po wyłączeniu tego terenu z Bytomskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Ogłoszenie ukazało się w prasie o zasięgu ogólnokrajowym, a jego rozstrzygnięcie ma nastąpić 22 czerwca tego roku - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego. Obszar o powierzchni 8,8 tys. m2 wyceniono na kwotę 1 010 000 zł. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego można na nim wznosić obiekty o funkcji usługowej, produkcyjnej, magazynowej, czy handlowej. W sąsiedztwie przebiega autostrada A1 i Obwodnica Północna Aglomeracji Górnośląskiej. Czy rzeczywiście uda się go sprzedać? - Na początku 2020 roku był inwestor zainteresowany zakupem tego terenu, jednak z uwagi na obecną sytuację nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, czy przystąpi do ogłoszonego przetargu - precyzuje Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Przy okazji warto nadmienić, że w 2014 roku gmina Bytom sprzedała działkę przylegającą do piekarskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Grunt po drugim przetargu znalazł nabywcę i dziś znajduje się na nim hala magazynowa o powierzchni 1800 m2 należąca do Przedsiębiorstwa Inżynieryjno Handlowego HYDRO APARATURA z Piekar Śląskich.

Wiele wskazuje na to, że obecnie formuła dzierżawy gruntów pod tego typu inwestycje się wyczerpała. Dziś zakup nieruchomości nie stanowi dla firm dużego problemu, dlatego wolą nabywać je na własność, niż budować na cudzym terenie. Czy to oznacza rychły koniec BSAG? W jej granicach wciąż jeszcze pozostają 64 tys. m2 gruntów przy ul. Hajdy i Kilara. Firmy nadal mogą zgłaszać się do miasta w sprawie ich dzierżawy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon