Na dworcu wreszcie pojawią się elektroniczne tablice

Po latach zapowiedzi na bytomskim dworcu autobusowym nareszcie mają pojawić się elektroniczne tablice z rozkładem jazdy. Urządzenia będą służyć nie tylko do wyświetlania informacji, ale także do poprawy bezpieczeństwa pasażerów.

Byt skrzynka sdip bytom dworzec

Elektroniczne tablice na przystankach nie są niczym nowym w dużych aglomeracjach. W naszej metropolii wciąż jednak są pewną nowinką. Pierwsze z nich stanęły w Katowicach i pięciu innych miastach dopiero w 2012 roku. Montaż zaledwie 77 urządzeń trwał aż 2 lata i na kolejne trzeba było czekać 6 (!) lat. Zarząd Transportu Metropolitalnego po przejęciu od KZK GOP zadania organizacji komunikacji zbiorowej w naszej konurbacji wznowił wyposażanie przystanków w wyświetlacze. Przez ostatnich kilka miesięcy oddano do użytku około 100 nowych tablic, a za 15 miesięcy wszystkie 500 urządzeń ma już służyć pasażerom.

- W porównaniu do poprzednich wersji dodatkowymi udogodnieniami jest m.in. wyświetlanie informacji po ich obu stronach. Ponadto są one V-kształtne, dzięki czemu informacje są wyświetlane pod innym kątem przez co stają się bardziej czytelne. To walory istotne z punktu widzenia komfortu pasażera - wskazuje Michał Kuliński z Wydziału Infrastruktury Komunikacyjnej. - Na tablicach zainstalowano również kamery. To z kolei służy bezpieczeństwu ich utrzymania - dodaje.

https://www.youtube.com/watch?v=7suqYK9zKmA

W Bytomiu słyszymy o planach montażu wyświetlaczy od wielu lat. Wygląda na to, że wreszcie się ich doczekamy. Już w listopadzie ubiegłego roku na dworcu autobusowym przystąpiono do przygotowania instalacji niezbędnych do zamontowania tablic. Obecnie są one przykryte skrzyniami z płyt wiórowych i czekają, by spełnić swoje docelowe zadanie.

Właśnie dziś ZTM poinformował, że do metropolii trafi kolejna partia sześćdziesięciu wyświetlaczy tzw. Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. W ciągu najbliższych kilku tygodni mają zostać zlokalizowane w 12 miastach, w tym m.in. w Bytomiu. Do naszego miasta przyjedzie najwięcej z nich, bo aż 17.

11 tablic (w tym jedna tablica zbiorcza) stanie na peronach dworca autobusowego na placu Wolskiego, natomiast pozostałe zostaną zamontowane na poniższych przystankach:

  • Bytom Arki Bożka
  • Bytom Strzelców Bytomskich
  • Bytom Szpital nr 1
  • Karb
  • Miechowice Bławatkowa
  • Stroszek Osiedle

Gdy te będą już w docelowej lokalizacji, to w kolejnych miesiącach do Bytomia powinno trafić następnych 19 tablic. Przewidziano dla nich miejsce na osiedlu Arki Bożka, placu Sikorskiego, Zamłyniu oraz Urzędzie Miasta. - To są urządzenia, które sprawiają, że korzystanie z komunikacji miejskiej staje się prostsze i wygodniejsze - zachwala rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. Ostatecznie w Bytomiu powinno funkcjonować 36 takich wyświetlaczy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon