Opłaty za żłobek będą mniejsze

Radni zdecydowali. Opłata za pobyt dziecka w żłobku publicznym w Bytomiu będzie mniejsza. Postanowili ją obniżyć o połowę. Powodem zmiany jest obecna sytuacja epidemiczna i zawieszenie działalności instytucji.

Byt przedszkole

- Najnowsze doświadczenia związane z obecną sytuacją epidemiczną wskazują na konieczność wprowadzenia nowych regulacji dotyczących odpłatności w żłobku publicznym podczas wprowadzania stanów wymienionych w projekcie uchwały. W tych okolicznościach dochodzi do zawieszania działalności różnych podmiotów. Działalność Żłobka Miejskiego Nr 1 zawieszona jest od 12 marca 2020 r. Wobec tego, zasadne jest obniżenie stałej opłaty miesięcznej, co zaproponowano w projekcie uchwały – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Na koszt pobytu dziecka w żłobku składają się dwie opłata: stała, której wysokość uzależniona jest od sytuacji materialnej rodziny, a więc od dochodów oraz opłata za wyżywienie. - Do tej pory opłata stała obejmowała cały miesiąc, a odliczane były jedynie kwoty posiłków. Nowe regulacje, z których skorzysta 75 rodzin, dają możliwość obniżenia do 50% opłaty stałej za okres, w którym zawieszono działalność placówki - mówi Lucyna Lenik, dyrektorka Żłobka Miejskiego nr 1.

Kwestia wnoszenia opłat pomimo niekorzystania ze żłobka jest dyskusyjna. Teraz miasto postanowiło uregulować tę sprawę. - Dzięki tej uchwale, która wchodzi w życie wstecznie, od 14 marca, będzie już możliwe dokonanie rozliczenia opłat poniesionych przez bytomskie rodziny - wyjaśnia prezydent Mariusz Wołosz.

Jak precyzuje bytomski magistrat, rodziny, które w czasie zamknięcia żłobka z powodu pandemii musiały regulować opłatę stałą, mogą liczyć na zwrot. Będzie on znaczy, bowiem wyniesie 50 proc. wpłaconej kwoty. Pieniądze zostaną przelane na ich konta lub zaksięgowane na poczet dalszych rozliczeń pobytu dzieci w placówce.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje