Co kryje kapsuła czasu z Muzeum Górnośląskiego?

Muzeum Górnośląskie, które kontynuuje tradycje przedwojennego muzeum bytomskiego, obchodzi w tym roku swoje 110. urodziny. W ramach świętowania jubileuszu postanowiono wydobyć kamień węgielny.

Byt akterekcyjny

Choć początki muzeum w Bytomiu należy łączyć z utworzonym w 1910 roku Towarzystwem Historyczno-Muzealnym, to dzieje znanego nam dziś gmachu, który znajduje się na Placu Jana III Sobieskiego rozpoczęły się w 1929 roku. Wtedy też, 18 czerwca, wmurowano kamień węgielny. Obiekt zbudowano według projektu A. Stütza i H. Hatlera. W budynku ulokowano nie tylko muzeum, ale też bibliotekę oraz Miejską Kasę Oszczędności. Uroczyste otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego miało miejsce z kolei 24 października 1932 roku.

Teraz, po 91 latach postanowiono otworzyć kapsułę czasu. Pracownicy Działu Technicznego wykuli granitowy kamień z datą „1929”, znajdujący się w podziemiach budynku, a następnie wydobyto metalową tubę, którą później otworzono w muzealnej pracowni konserwatorskiej.

Okazuje się, że w kapsule czasu umieszczono m.in.: akt erekcyjny podpisany przez uczestników uroczystości oraz wykaz członków Rady Miejskiej i Zarządu Miasta Bytomia, aktualne wydania gazet, dokumenty dotyczące działalności Miejskiej Kasy Oszczędności, zestaw obiegowych monet, plan Bytomia, a także wykazy aktualnych cen materiałów budowlanych i produktów spożywczych.

Dokumenty te są w bardzo dobrym stanie. Jak zapewniają przedstawiciele Muzeum Górnośląskiego, przez kilka dni będzie je można zobaczyć na wystawie plakatów muzealnych, którą Muzeum Górnośląskie przygotuje z okazji 110. rocznicy działalności muzeum. Tuż po zamknięciu ekspozycji, artefakty sprzed lat razem z informacją o otwarciu kapsuły i opisu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu według stanu z roku 2020 zostaną ponownie umieszczone w specjalnej tubie i zamurowane za kamieniem węgielnym.

fot. Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Palmy przed pływalnią w Bytomiu

Palmy w śląskich miastach? W Bytomiu były już przed wojną

Odkrycie fundamentów hotelu Schlesischer Hof

Dworcowa: odkopano fundamenty przedwojennego hotelu

Byt 86973834 790678648093119 4449090457955205120 n

Bytomianie przypomnieli dzieje Wojciecha...

Byt osp stolarzowice 95lat

OSP w Stolarzowicach ma już 95 lat!

Byt piekarska ornamenty 01

Skarb ukryty pod tapetą [ZDJĘCIA]

Byt mgb pamiatki fot w szoltys

Przynieś pamiątki po starzikach do muzeum

Byt gadzety smok tramwaj

Biuro promocji stawia na smoka i tramwaj 38