Firma z Bytomia buduje naczepy do zestawów obrony powietrznej Patriot

Okolice Kolonii Zgorzelec to nie tylko robotnicze osiedle wymagające rewitalizacji. W zabudowaniach po dawnej hucie Zygmunt mieści się siedziba firmy, która 15 maja razem z amerykańskim Raytheonem podpisała umowę na produkcję specjalistycznych naczep do zestawów obrony powietrznej Patriot.

Byt demarko

Spółka Demarko, bo o niej mowa, działa na polskim rynku od ponad 30 lat i specjalizuje się w produkcji naczep zarówno dla klientów cywilnych - komercyjnych, jak i dla wojskowych, w tym dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Teraz realizuje kontrakt wraz z Amerykanami. Oznacza to, że dołączyła do globalnego łańcucha dostaw Raytheona, co będzie skutkowało sprzedażą naczep klientom amerykańskiego koncernu.

Naczepy, które zostaną zaprojektowane i wykonane przez pracowników Demarko będą wykorzystywane do obsługi sprzętu polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, a dokładnie do przewozu baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104F Patriot PAC-3+ w ramach I etapu programu Wisła. Przypomnijmy, że to największy i najdroższy program modernizacyjny obrony przeciwlotniczej.

Warto też dodać, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot został wybrany przez Polskę i 16 innych państw, wśród których są USA oraz sześć innych krajów NATO. Przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych. Wyrzutnie rakietowe montowane są na mobilnej platformie samochodowej, dlatego też można go bez problemu transportować.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!