Firma z Bytomia buduje naczepy do zestawów obrony powietrznej Patriot

Okolice Kolonii Zgorzelec to nie tylko robotnicze osiedle wymagające rewitalizacji. W zabudowaniach po dawnej hucie Zygmunt mieści się siedziba firmy, która 15 maja razem z amerykańskim Raytheonem podpisała umowę na produkcję specjalistycznych naczep do zestawów obrony powietrznej Patriot.

Byt demarko

Spółka Demarko, bo o niej mowa, działa na polskim rynku od ponad 30 lat i specjalizuje się w produkcji naczep zarówno dla klientów cywilnych - komercyjnych, jak i dla wojskowych, w tym dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Teraz realizuje kontrakt wraz z Amerykanami. Oznacza to, że dołączyła do globalnego łańcucha dostaw Raytheona, co będzie skutkowało sprzedażą naczep klientom amerykańskiego koncernu.

Naczepy, które zostaną zaprojektowane i wykonane przez pracowników Demarko będą wykorzystywane do obsługi sprzętu polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, a dokładnie do przewozu baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104F Patriot PAC-3+ w ramach I etapu programu Wisła. Przypomnijmy, że to największy i najdroższy program modernizacyjny obrony przeciwlotniczej.

Warto też dodać, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot został wybrany przez Polskę i 16 innych państw, wśród których są USA oraz sześć innych krajów NATO. Przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych. Wyrzutnie rakietowe montowane są na mobilnej platformie samochodowej, dlatego też można go bez problemu transportować.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon