Dziś nowy Moderus wyruszył w trasę

Tramwaje Śląskie mogą pochwalić się nowym taborem. W bytomskiej zajezdni trwają szkolenia motorniczych, którzy będą obsługiwali tramwaje zbudowane przez poznańską firmę.

Byt modersu

Najnowszy tramwaj zakupiony przez spółkę Tramwaje Śląskie już w sobotę, 20 czerwca, wyruszy na tory województwa śląskiego. To Moderus MF 10 AC, który będzie kursował na wznowionej linii nr 0, wożące pasażerów pomiędzy przystankami Katowice pl. Wolności – Chorzów Stadion Śląski pętla zachodnia.

Przypomnijmy, że umowę pomiędzy spółką Tramwaje Śląskie a firmą Modertrans Poznań Sp. z o.o podpisano w marcu 2018 roku. Zgodnie z jej postanowieniami, poznańska spółka ma dostarczyć 10 nowych wagonów jednoczłonowych, spośród których 2 są tramwajami dwukierunkowymi. Wszystkie zostały już wyprodukowane i trwa procedura odbiorowa. Do tej pory Tramwaje Śląskie otrzymały już 6 z 8 zamówionych wagonów jednokierunkowych Moderus MF 10 AC.

Po tym jak przeszły pozytywnie procedurę odbiorową, zostały przekazane do zajezdni Rejonu nr 3 w Bytomiu. Z kolei tam zorganizowano szkolenia kolejnych motorniczych. – W porozumieniu z Zarządem Transportu Metropolitalnego zdecydowaliśmy, że w pierwszej kolejności nowe wagony będą obsługiwać linię nr 0, która po przerwie właśnie w najbliższą sobotę zostanie wznowiona. Kursy wyjazdowe i zjazdowe tramwaje będą realizować jako linia nr 19 – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Rozmowy na temat tego, którą linię docelowo będą obsługiwały nowe wagony trwają.

Jak informuje rzecznik spółki Tramwaje Śląskie, nowe tramwaje są niemal w połowie niskopodłogowe, wsparte na nowoczesnych wózkach trakcyjnych, wyposażone w takie udogodnienia jak: klimatyzacja w przedziale pasażerskim, ładowarki USB, rampa ułatwiająca wjazd wózków do tramwaju, inteligentne urządzenia wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej, drzwi odskowo-przesuwne i wiele innych. Co ciekawe, jest to pierwszy typ taboru spółki wyposażony w klimatyzację przedziału pasażerskiego.

fot. Tramwaje Śląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon