Otoczenie KWK Rozbark zmienia się. Finał budowy Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych coraz bliżej

Powstające na terenie Rozbarku Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych rośnie w oczach. Obecnie prace prowadzone są w budynku dawnej kotłowni KWK „Rozbark” i maszynowni szybu „Bończyk”.

Trwa rewitalizacja obiektów należących do KWK „Rozbark”. Na jakim etapie znajdują się prace? - Skupiamy się głównie na robotach budowlanych w budynku dawnej kotłowni. Obiekt ten ze względu na uszkodzenia spowodowane podczas prac rozbiórkowych komina w 2019 nie był remontowany. Dzięki decyzji Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy rozpocząć tam prace. Obecnie trwają zaawansowane prace mające na celu stworzenie zewnętrznej ścianki wspinaczkowej, która będzie od zewnątrz w nocy podświetlana – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Wspomniana ścianka wspinaczkowa powstanie na elewacji budynku kotłowni od strony ul. Chorzowskiej. W planach jest jej podświetlenie. Jak podkreśla Dobromir Bujak Klub Sportowy Skarpa Bytom chce stworzyć pierwszą w Polsce zewnętrzną ścianę wspinaczkową do uprawiania wspinaczki w formacie trójboju olimpijskiego. - Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech – podkreśla Bujak.

Jeżeli chodzi o budynek noclegowo-szkoleniowy, to jest on obecnie termomodernizowany. Natomiast wewnątrz trwają prace wykończeniowe. Z kolei w budynku dawnej maszynowni „Bończyk” realizatorzy inwestycji kończą remont łazienek i szatni. Wymieniono już okna, a sale treningowe odnowiono i pomalowano. Nie zapomniano także o murze oporowym wzdłuż ul. Chorzowskiej, który przygotowano do dalszych prac wykończeniowych.

Nad przebiegiem rewitalizacji czuwa Wojewódzki Konserwator Zabytków, ponieważ zespół zabudowy rejonu głównego dawnej KWK „Rozbark" został wpisany 8 października 2007 roku do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego (nr rej.: A/213/07). - Kwestia dalszych prac przy murze oporowym zostanie omówiona ze służbami konserwatora zabytków. Chcemy, aby to miejsce było jedną z wizytówek nie tylko powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, ale także Bytomia - podkreśla Dobromir Bujak.

Co się jeszcze zmieni?

Metamorfoza obejmie także całe otoczenie kompleksu, bowiem utworzone zostaną profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru oraz Street-workoutu. Co więcej, powstać ma też strefa z przeszkodami spotykanymi w biegach terenowych (Runmageddon) oraz stumetrowa, dwutorowa bieżnia i strefa z przyrządami do ćwiczeń siłowych. Pojawią się też alejki dla pieszych, drogi, parkingi. Inwestycja ta ma na celu aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców. Teren wokół centrum zostanie oświetlony.

Początkowo szacowano, że koszt inwestycji wyniesie ok. 11,5 mln zł, a 7,8 mln miałaby dołożyć Unia Europejska. Taki był plan w 2018 roku, kiedy przystąpiono do realizacji projektu pn. „Uratowanie przed rozbiórką i rewitalizacja zespołu dawnej kopalni Rozbark wpisanej do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego poprzez utworzenie unikatowego w skali kraju Centrum sportów wspinaczkowych i siłowych w Bytomiu przy ul. Chorzowskie”. Ostateczną cenę poznamy po zrealizowaniu inwestycji.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon