22 mln zł dla Bytomia w ramach tzw. tarczy samorządowej

Ponad 22 mln zł dla Bytomia! Miasto otrzyma olbrzymi zastrzyk finansowy dzięki tarczy antykryzysowej 4.0. Jak pieniądze te zostaną spożytkowane?

Byt centrum bytomia z drona1

W środę, 24 czerwca, Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że rząd na wniosek Prezydenta przyjął rozwiązania wsparcia dla samorządów w ramach COVID-19. Chodzi o tarczę antykryzysową 4.0, czyli ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-191.

Ustawa ta wprowadza m.in. umorzenie pożyczki 5 000 zł z urzędu, wakacje kredytowe, wydłużenie okresu pobierania przez rodziców zasiłku opiekuńczego do dnia 28 czerwca 2020 roku, możliwość skorzystania z rozpraw online w sprawach karnych. Dodatkowo, przedsiębiorstwa otrzymają dopłatę do kredytów, a umowy kredytowe będzie można zawierać do 31 grudnia 2020 r.

Dzięki podpisanej wczoraj ustawie w ramach tzw. tarcz samorządowej na pomoc finansową mogą liczyć także jednostki samorządu terytorialnego. Zapowiedziano, że gminy i powiaty otrzymają w sumie 6 miliardów zł na realizację inwestycji, które stanęły pod znakiem zapytania z powodu pandemii.

Bytom otrzyma aż 22,7 mln zł, z kolei Tarnowskie Góry – 7 mln zł, powiat tarnogórski – ok. 6 mln zł, Zabrze – 22,8 mln zł, Gliwice – 37,9 mln zł,

Pieniądze te zostaną wykorzystane m.in. na remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację czy budowę dróg i infrastruktury.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon