Bytomianie stworzyli film dokumentalny o budowniczym Tychów

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” to tytuł filmu dokumentalnego stworzonego przez Marcina Zasadę i Marcina Nowaka. Przedstawia dzieje wybitnego architekta, zwanego „polskim Gaudim”.

Byt niemczyk

Premiera filmu będzie miała miejsce 27 czerwca w sali koncertowej orkiestry AUKSO w Mediatece, przy ul. marsz. J. Piłsudskiego 16 w Tychach. - Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, które jest producentem filmu. - Jestem ogromnie dumna, iż film powstał i udało się namówić do jego stworzenia autorów „Archikosmosu” z jednej strony i prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziubę – z drugiej – dodaje.

Budowniczy Tychów

Stanisław Niemczyk był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Znany jest też jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego w Tychach — jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, który w 2020 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego, czy kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. Zdobył też wiele nagród i wyróżnień, m.in. honorową nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich i medal Per Artem ad Deum przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego. Zmarł w ubiegłym roku.

Twórcami filmu są dziennikarze znani już z m.in. z „Archikosmosu” - Marcin Zasada oraz mieszkający w Bytomiu bloger podróżniczy Marcin Nowak. Z kolei producentem zostało miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach. - Stanisław Niemczyk był dla mnie indywidualistą i wizjonerem – świadectwem intelektualnego potencjału Górnego Śląska w czasach, w których Górny Śląsk uważano głównie za zaplecze surowcowe dla państwa – wyjaśnia Marcin Zasada. - Bez wątpienia był wielkim architektem, ale był też jednym z tych, w przypadku których określenie „architekt” było zbyt wąskie, by objąć jego horyzonty, talent, umiejętności. Smutna prawda jest taka, że Niemczyka, jak i wielu innych przedstawicieli pokolenia śląskich architektów budujących Górny Śląsk po wojnie, w II połowie XX wieku, nie doceniliśmy za ich życia: tego, w jaki sposób ukształtowali przestrzeń, w której żyjemy. Stanisław Niemczyk był przy tym zupełnym wyjątkiem, zjawiskiem jedynym w swoim rodzaju, człowiekiem, który rzucił wyzwanie współczesnej architekturze – dodaje.

W filmie zobaczymy m.in. Przemo Łukasika

Wśród rozmówców znaleźli się czołowi współcześni architekci jak: Tomasz Konior, Przemo Łukasik (Medusa), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), dr Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek (RS+), Dietmar Eberle, a także przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak. Sylwetkę Stanisława Niemczyka przybliżyli także historyk dr Sebastian Rosenbaum, reportażystka Dorota Brauntsch (autorki książki „Domy bezdomne”) i filozofka Ewa Chudyba.

- Poruszając temat architektury modernistycznej powojennej w „Archikosmosie” i widząc, jaką konsternację i zaintrygowanie budził na Śląsku, ale głównie poza nim, postanowiliśmy, że powinniśmy kontynuować opowieść o tych czasach i tej wrażliwości. A jednak tym razem opowieść okazała się inna: o geniuszu innej wrażliwości, o innym podejściu niż wielkoskalowe budowle, pokazywane w poprzednim filmie. Stanisław Niemczyk był piewcą cegły. Dla mnie osobiście cegła pełni równie symboliczną rolę. I dlatego postanowiliśmy opowiedzieć obrazem o człowieku, który sacrum łączył z… fakturą i dotykiem naturalnego budulca – wskazuje Marcin Nowak.

fot. Muzeum Miejskie w Tychach

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon