Gdzie teraz kupie mentolowe papierosy?

Zakaz, który obowiązuje w Polsce od 20 maja 2020 roku, jest efektem unijnej doktryny. Według autorów nowych przepisów, mentolowy posmak papierosów miał umilać i uatrakcyjniać palenie. Dlatego właśnie zdecydowano się na prostą decyzję, której skutki możemy odczuwać już od ponad miesiąca.

Byt mezczyzna z podgrzewaczem

Jak mówi sprzedawca jednego z małych bytomskich sklepów: – Usunięcie mentoli miało zniechęcić do palenia, ale uważam, że to złudne nadzieje. Jednak próbować zawsze warto. - Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych uderzył głównie w rolników oraz małe i średnie sklepy. Zdarza się, że w tych najmniejszych punktach stanowiły one od 15 do 40% miesięcznych obrotów. Wprowadzone obostrzenia obejmują zarówno wycofanie papierosów tradycyjnych, jak i tych z kapsułką czy tytoniu do samodzielnego skręcania.

Jak wynika z przeprowadzonych przez Forum Konsumentów badań, w Polsce 25% dorosłych obywateli pali papierosy, a aż 42% z nich sięga właśnie po, popularnie nazywane, mentole. – Większość moich klientów zawsze wybierała mentole. Pamiętałem już, które papierosy dla kogo, a teraz od miesiąca słucham skarg i zażaleń, że nie mam ich na stanie. A to przecież nie moja wina… - dodaje sprzedawca, który nieraz natrafił na osoby, które nie mogą się pogodzić z odebraniem im ulubionej używki. Eksperci mówią, że większość Polaków uważa, że powinni mieć pełne prawo, aby decydować o tym co chcą palić, dlatego nieustannie stawiają opór wprowadzonemu zakazowi. Możemy się jedynie domyślać, że zaczęli oni szukać już swojego ulubionego produktu w nielegalnych źródłach. Jednak, nawet sprzedawcy małych sklepów, starają się pomóc konsumentom w znalezieniu legalnych zamienników: „Proponuje im alternatywy! Kiedy zaczynamy rozmowę o wycofaniu mentoli to zawsze staram się powiedzieć im o papierosach elektronicznych czy o IQOS-ie. Mam go w sklepie, jest w mentolowym smaku, dodatkowo ostatnio nawet powstała wersja z kapsułką!”. Obecnie na rynku, po wprowadzonym zakazie, dostępne zostały dwa zamienniki popularnej używki: e-papierosy, do których liquidy nadal pozostają dostępne w smakowym wariancie oraz podgrzewacze tytoniu, które jako jedyne zawierają prawdziwy tytoń o mentolowym aromacie. Pamiętając o tym, że całkowita rezygnacja z palenia jest najlepszą inwestycją, jaką możemy podjąć dla swojego organizmu, to produkty alternatywne mogą zastąpić palaczom dotychczasowe używki.

infografika 1

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?