Młodzi bytomianie namalowali miasto ich marzeń

Młodzi artyści zostali uhonorowani nagrodami. 25 czerwca w SqArt Gallery miał miejsce finał tegorocznego Konkursu Artystycznego pt. „Widok z mojego okna. Miasto, jakie widzę. Miasto, jakie chcę zobaczyć”.

- To finał drugiej edycji konkursu artystycznego. Pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku przy wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Bytomiu. W tym roku jest tak samo – wyjaśnia Patrycja Łyżbicka, wiceprezes Stowarzyszenia SqArt Gallery. - Tytuł naszego konkursu sugeruje uczestnikom, żeby spoglądali na Bytom nie tylko realistycznie, ale żeby uruchomili wyobraźnię i spróbowali zobaczyć miasto inaczej. Takim głównym celem jest aktywizacja młodzieży w zakresie edukacji kulturowej, której w szkołach jest mało. Jako stowarzyszenie staramy się wspierać szkoły w tym względzie – dodaje.

Przed wręczeniem nagród mali artyści zwiedzili SqArt Gallery i poznali jej dzieje. W rolę przewodnika wcielił się Olgierd Lizoń, prezes Bytom Square Sp. z o.o, pomysłodawca i twórca Galerii. – Zasadniczą częścią budynku jest właśnie galeria sztuki, która swoim charakterem i walorami emanuje na cały kompleks. W galerii tej wynajmuje się biura, można tu też zamieszkać czy prowadzić działalność usługową. Staramy się zbierać i eksponować prace artystów współczesnych – mówił Olgierd Lizoń zapraszając uczestników konkursu do wycieczki po galerii.

Była też artystyczna niespodzianka. Przygotowano dużą tablicę, na której wszyscy uczestnicy konkursu razem z Markiem Szczepanikiem, przewodniczącym jury, bytomskim artystą, stworzyli wizję wymarzonego miasta.

Jakie jest to wymarzone miasto?

Bywa bardzo różne. Od metropolii, gdzie pojawia się nawet wieża Eiffla, aż po miasto bardzo zielone, które bardziej przypomina peryferie czy dzielnice willowe, ale jest też miasto pełne zabytków. Cieszy nas, że dzieci dostrzegają i cenią obecność w swoim mieście zabytków, kościołów – wylicza Patrycja Łyżbicka. Techniki, w których prace zostały wykonane też są różne, pojawiają się rysunki, malarstwo, kolaże.

Pierwszą nagrodę i unikatową statuetkę - zaprojektowaną i wykonaną przez Jerzego Becelę, twórcę Cegły Janosza - zdobyła Hanna Migdalska ze Szkoły Podstawowej nr 9, drugie miejsce zajął Radosław Tyrka ze Szkoły Podstawowej nr 42, a trzecia lokata należy do Szymona Płusy ze Szkoły Podstawowej nr 9.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon