Lokal na kulturę: powstanie Koci Gościniec i pracownia ceramiczna

Kocia kawiarnia i pracownia ceramiczna - to właśnie te dwa lokale już niebawem pojawią się w centrum Bytomia. Wszystko dzięki konkursowi "Lokal na kulturę", które ogłosiły Bytomskie Mieszkania. Lokal mogły dostać osoby prowadzące działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą.

Za nami już druga edycja konkursu "Lokal na kulturę". Mógł się do niej zgłosić każdy, kto chciał w swoim lokalu prowadzić działalnośc kulturalną, artystyczną lub twórczą. Było o co walczyć, ponieważ czynsz w Bytomiu, w ramach programu, przez 12 miesięcy wynosi zaledwie złotówkę za metr kwadratowy. Dopiero później jego wysokość jest ustalana na poziomie utrzymania danego lokalu w nieruchomości. Zasady drugiej edycji konkursu "Lokal na kulturę" nieco różniły się od pierwszej. Przyszli najemcy mogli dodać do listy dostępnych lokali również swoje propozycje.

- Gratuluję pomysłodawcom. Jako miłośniczka i posiadaczka dwóch kotów cieszę się, że w naszym mieście powstanie, tak oryginalna kawiarnia. Z drugiej zaś strony utworzenie pracowni ceramicznej jest fajnym pomysłem na rozwijanie artystycznych pasji – mówi Monika Trzcionkowska, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Koci Gościniec otworzy się przy ul. Dworcowej 3

Dzięki konkursowi swoją szansę ma Koci Gościniec - kawiarnia, w której można delektować się kawą w towarzystwie kotów. Będzie funkcjonować przy ul. Dworcowej 3. Właścicielki planują otworzyć ją już za trzy tygodnie.

- Otrzymaliśmy bardzo duży lokal, dzięki czemu mamy możliwość pomocy większej ilości zwierząt, bo to jest nasz główny cel - mówi Katarzyna Banaś z Kociego Gościńca. - Koty znajdują tu swoje miejsce. Najcześciej są porzucone przez człowieka. Pracujemy z nimi, leczymy, bo niejednokrotnie są to zwierzęta po wypadkach samochodwych. Później przechodzą pod opiekę behawiorysty. W ten sposób przygotowujemy je do stałych domów - dodaje.

Koci Gościniec, był prowadzony dotychczas w Szombierkach, oprócz kawiarni pełnił także rolę ośrodka adopcyjnego dla kotów. Tak będzie i teraz. Jeśli przeżyjemy miłość od pierwszego wejrzenia, będziemy bardzo chcieli zabrać danego kota do swojego domu i zamieszkać z nim już na zawsze, dzięki kociej kawiarni możemy to zrobić. Oczywiście trzeba spełnić wcześniej kilka warunków, ale czego nie robi się dla kociej miłości.

- Żeby adoptować kota, trzeba spełnić pewne warunki. Obowiązuje nas tzw. wizyta przedadopcyjna. Spotykamy się z przyszłymi opiekunami w domach, sprawdzamy warunki, rozmawiamy z ludźmi oraz przygotowujemy ich do takiej adopcji. Jeśli spełniają warunki, podpisujemy umowę i przekazujemy kota - wyjaśnia Katarzyna Banaś.

Pracownia sztuki ceramicznej ma wystartować we wrześniu

Kolejnym lokalem, który wygrał konkurs jest pracownia sztuki ceramicznej. Będzie znajdować się przy ul. Katowickiej 7, w lokalu gdzie niegdyś mieściło się biur poselskie. Prawodpobnie będzie otwarta we wrześniu.

W pracowni będzie możnna nie tylko nabyć piękne przedmioty, ale także dowiedzieć się krok po kroku jak powstają. - Dotychczas moim warsztatem pracy było jedno z pomieszczeń w domu. Ponieważ ceramika rządzi się swoimi prawami, a i chęci, by pójść o krok dalej w realizowaniu pasji były coraz większe, zdecydowałem się złożyć swoją ofertę na zagospodarowane tego niewielkiego lokalu – mówi Marek Fabian, właściciel pracowni.

W poprzedniej edycji konkursu wgrała Agata Maciejaszek, która prowadziła sklep „Odpady spod lady”. Przeniosła go z ul. Zaułek do lokalu, przy ul. Powstańców Warszawskich 16. Artystka sprzedaje w swoim sklepie produkty zero waste oraz prowadzi warsztaty upcyklingowe.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon