Była kamienica - będzie park kieszonkowy

Ulica Katowicka będzie miała wkrótce swój własny park. Powstanie w miejscu po rozebranej przed laty kamienicy. O tym, jak będzie wyglądać zadecydują jednak sami mieszkańcy.

Byt zielona strefa katowicka

Katowicka to ulica z wieloma problemami, ale też z piękną, zabytkową zabudową. Wstępem do jej rewitalizacji była przebudowa torowiska tramwajowego i jezdni oraz ustawienie na niej donic z drzewami. Za jakiś czas powinny rozpocząć się remonty tamtejszych kamienic, lecz zanim to nastąpi przy ulicy Katowickiej powstanie zielona enklawa.

Niewielki zieleniec - tzw. park kieszonkowy - ma powstać w miejscu po wyburzonej kamienicy w pobliżu skrzyżowania z ul. Rostka. Taki pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni zgłosili sami mieszkańcy w zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim. Projekt wówczas nie wygrał w głosowaniu, ale i tak zdobył duże poparcie. - Uznaliśmy jednak, że warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom bytomian i stworzyć przy ul. Katowickiej zieloną enklawę - powiedział Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Idea parków kieszonkowych staje się coraz popularniejsza na świecie i coraz częściej tworzy się je również w Polsce. Są one sposobem na wprowadzenie zieleni do silnie zurbanizowanych terenów i zapewnienie mieszkańcom dostępu do miejsc wypoczynku bez konieczności znacznego oddalania się od swoich mieszkań. Pierwszy park kieszonkowy w Polsce powstał w 2016 roku na krakowskim Zabłociu. Obecnie można je znaleźć już niemal w każdym dużym polskim mieście. Na wrocławskim Ołbinie w ostatnim czasie utworzono aż 7 takich parków.

Środki na utworzenie parku przy ul. Katowickiej przekaże Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Dotację w kwocie 513 tys. zł przyznano w ramach Funduszu Solidarności. Realizacją zajmie się Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Według wstępnych planów przewiduje się tam nowe nasadzenia drzew, wykonanie alejek, trawników i oświetlenia terenu oraz montaż elementów małej architektury, w tym urządzeń do zabawy.

- Chcemy zazielenić i zagospodarować to miejsce tak, aby bytomianie byli zadowoleni. Dlatego zapraszamy na spotkanie konsultacyjne, podczas którego omówimy pomysły na nową zieloną strefę ul. Katowickiej. Wspólnie zagospodarujmy tę przestrzeń - zachęca Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Spotkanie odbędzie się już w najbliższy wtorek 14 lipca o godzinie 16:30 w miejscu po rozebranej kamienicy przy ul. Katowickiej 29. Z mieszkańcami będą rozmawiać przedstawiciele Miasta Bytom oraz firmy projektowej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon