Kto wygrał wybory? Różnica w sondażach w granicach błędu statystycznego

Druga tura wyborów prezydenckich dobiegła końca. W ostatnich latach badania exit poll pozwalały określić zwycięzców zanim jeszcze przeliczono głosy, jednak tym razem różnica pomiędzy kandydatami jest tak niewielka, że nie da się przewidzieć, który z nich rzeczywiście mógł wygrać wybory.

Byt duda trzask

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez IPSOS dla TVN, TVP i Polsatu wybory powinien wygrać Andrzej Duda, uzyskując 50,4% poparcia. Jego konkurent, Rafał Trzaskowski według badania otrzymał 49,6% głosów. Różnica pomiędzy nimi wynosi 0,8%, podczas gdy dokładność ankiety to ok. 2 punkty procentowe.

To oznacza, że w trakcie liczenia głosów szala może jeszcze przechylić się na stronę drugiego z kandydatów. Najprawdopodobniej dopóki nie spłyną wyniki ze wszystkich komisji, to nie będzie można być pewnym wyniku tegorocznych wyborów. O zwycięstwie i przegranej mogą zadecydować nawet pojedyncze głosy.

Pierwszych informacji Państwowej Komisji Wyborczej o cząstkowych wynikach wyborów możemy się spodziewać w poniedziałek. PKW będzie je przedstawiać na konferencjach prasowych o godzinach 10:00, 13:30, 18:30 i 22:00. Być może na jednej z nich zostaną zaprezentowane ostateczne wyniki, lecz niewykluczone, że poznamy je dopiero we wtorek, gdyż komisja może czekać na protokoły z zagranicy nawet 48 godzin.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Najwyzsza izba kontroli logo

Radni Bartyli chcą kontroli NIK. Wcześniej wyśmiewali izbę

Byt mariusz wolosz prezydent bytoma otrzymal votum zaufania

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz otrzymał wotum...

Byt konfa

"Samorządowa Karta Rodzin" w Bytomiu na pewno...

Byt klucze w drzwiach

W tym roku lokatorzy mieszkań upadającej Arrady...

Byt adam slodowy zyje

Czy Adam Słodowy żyje? Fake newsy są coraz...

Byt panorama btm wieza wodna1

Radni byli na "tak". Mieszkania komunalne...

Byt bartyla mikrofon

SONDAŻ DZ: Bartyla prezydentem przez kolejne 5 lat