Kto wygrał wybory? Różnica w sondażach w granicach błędu statystycznego

Druga tura wyborów prezydenckich dobiegła końca. W ostatnich latach badania exit poll pozwalały określić zwycięzców zanim jeszcze przeliczono głosy, jednak tym razem różnica pomiędzy kandydatami jest tak niewielka, że nie da się przewidzieć, który z nich rzeczywiście mógł wygrać wybory.

Byt duda trzask

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez IPSOS dla TVN, TVP i Polsatu wybory powinien wygrać Andrzej Duda, uzyskując 50,4% poparcia. Jego konkurent, Rafał Trzaskowski według badania otrzymał 49,6% głosów. Różnica pomiędzy nimi wynosi 0,8%, podczas gdy dokładność ankiety to ok. 2 punkty procentowe.

To oznacza, że w trakcie liczenia głosów szala może jeszcze przechylić się na stronę drugiego z kandydatów. Najprawdopodobniej dopóki nie spłyną wyniki ze wszystkich komisji, to nie będzie można być pewnym wyniku tegorocznych wyborów. O zwycięstwie i przegranej mogą zadecydować nawet pojedyncze głosy.

Pierwszych informacji Państwowej Komisji Wyborczej o cząstkowych wynikach wyborów możemy się spodziewać w poniedziałek. PKW będzie je przedstawiać na konferencjach prasowych o godzinach 10:00, 13:30, 18:30 i 22:00. Być może na jednej z nich zostaną zaprezentowane ostateczne wyniki, lecz niewykluczone, że poznamy je dopiero we wtorek, gdyż komisja może czekać na protokoły z zagranicy nawet 48 godzin.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mariusz Wołosz Bytom

Wołosz: Jest mi najzwyczajniej w świecie przykro

Byt moje cialo moj wybor

Bytomianki będą walczyć o legalną aborcję

Byt wystapienie grzegorza tobiszowskiego

Tobiszowski chce zamrożenia systemu emisji CO2,...

Byt tomasz olszewski

Przeniosą urząd z Warszawy do Bytomia?

Byt stepien slania

Bytomianki do Europarlamentu!

Byt wolosz darek

Wołosz nowym prezydentem Bytomia [OFICJALNE...

Byt bpk pl kosciuszki

Wiceprezes z zarzutami stracił posadę. BPK z...