Radzionków ma swój Rynek. A na nim... rzeźby z Bytomia!

Radzionków zyskał Rynek! Miasto w końcu zdecydowało się na zbudowanie reprezentacyjnego placu. Pojawił się tam także akcent bytomski.

Byt rzezba slaskiej pary

Historia Radzionkowa sięga XIV wieku, jednakże prawa miejskie otrzymał w 1951 roku, a dopiero teraz doczekał się Rynku z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory rolę centralnego, reprezentacyjnego placu pełniło zmodernizowane parę lat temu Forum Miejskie, czyli dawny plac Letochów.

Starania o budowę Rynku czyniono od 2007 roku. W końcu się to udało. Realizacja inwestycji trwała dwa lata i pochłonęła 6,4 mln zł. Symboliczne otwarcie miało miejsce w czwartek, 10 lipca. Za projekt Rynku odpowiadają Stanisław Lessaer i Jarosław Broda. Na działce, na której zdecydowano się go ulokować, niegdyś funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne, a wcześniej Folwark Donnersmarcków. Miasto kupiło ten teren za 3,5 mln zł od firmy Agrosad. Nie obyło się bez problemów, ponieważ pozostałości folwarku Donnersmarcków trzeba było rozebrać, a wszystko odbywało się pod nadzorem konserwatora zabytków. - Po przecięciu wstęgi, w płycie Rynku umieszczono tzw. kapsułę czasu, w której znalazły się pamiątki ze współczesnego Radzionkowa, które w swym założeniu ujrzą światło dzienne za 50 lat. Dołożyłam również malutki drobiazg z Śląskie. Pozytywna energia - poinformowała w mediach społecznościowych Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego.

Ozdobą serca Radzionkowa są trzy rzeźby przedstawiające tańczącą parę, górnika oraz piekarza, a więc postaci nawiązujące do dziejów miasta. Dlaczego? Od 1973 roku w dzisiejszym Centrum Kultury „Karolinka” działa Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, założony przez Edwarda Sosnę, górnika z KWK „Andaluzja”. Dodatkowo, dawniej działały tu dwie kopalnie, a o tym, że mamy tu wyśmienite piekarnie nie trzeba nikogo przekonywać. Co więcej, właśnie tu znajduje się też siedziba Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek.

Wszystkie rzeźby zostały wykonane przez bytomską Pracownię Stalowe Anioły. Na szczególną uwagę zasługuje rzeźba tańczącej pary w stroju ludowym, która została pokryta misternie wykonaną mozaiką. Ten delikatny akcent stanowi znak rozpoznawczy Stalowych Aniołów. Rzeźbę tę na Rynku ustawiono 8 maja, z kolei dwie pozostałe trafiły na swoje miejsce na początku czerwca.

- Postanowiliśmy połączyć różne techniki i pokryć rzeźbę mozaiką - podkreśla Magdalena Wichrowska z Pracowni Stalowe Anioły. Dodaje też, że zadanie nie należało do prostych. Artyści zdecydowali się na jedną z trudniejszych technik. - Rzeźba została wymodelowana ze stali czarnej, która następnie została ocynkowana i pokryta farbą nawierzchniową. Rzeźbienie w takim materiale to trudny i pracochłonny proces - wskazuje Magdalena Wichrowska. Dzięki tej misternej pracy rzeźba stanowi unikat. - Tak, została wykonana specjalnie dla Radzionkowa i tylko w jednym egzemplarzu. Z uwagi na to, że nie jest to odlew, nie da się wykonać drugiej takiej samej - przyznaje artystka. - Staraliśmy się połączyć tradycję i nowoczesność. Rzeźby odnoszą się do dziejów Radzionkowa, ale posiadają nowoczesne, kubistyczne kształty - dodaje Jacek Wichrowski, który jest autorem projektu i wykonawcą rzeźb. Wspomina też, iż w pierwotnym założeniu twarze miały być bardziej realistyczne, jednak w trakcie prac uznał, że zgeometryzowane twarze tancerzy nadadzą rzeźbą współczesnego charakteru. Dzięki temu powstały wyjątkowe rzeźby.

Warto dodać, że bytomska pracownia zajmuje się tworzeniem witraży, rzeźb, mozaik, mebli, zajmuje się także metaloplastyką i kowalstwem artystycznym czy malarstwem sztalugowym i grafiką. Prowadzona jest przez Magdalenę i Jacka Wichrowskich.

Budowa Rynku to nie koniec śmiałych planów władz miasta, bowiem w planach jest jeszcze budowa aż 21 kamienic! Tym sposobem Radzionków zamierza zmienić układ urbanistyczny miasta i nadać mu koloryt rodem z najpiękniejszych średniowiecznych miejscowości.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon