Fotowoltaika zasili bytomskie schronisko dla bezdomnych zwierząt

Schronisko dla zwierząt w Bytomiu uzyskało dotację na inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Projekt współfinansuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Byt schronisko w bytomiu

Schronisko inwestuje w nowoczesną instalację

Dzięki programowi działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji prowadzanemu przez GZM schronisko przy ul. Łaszczyka w Bytomiu może zakupić nowoczesne panele fotowoltaiczne. Ich koszt wycenia się na 89 000 zł. Dotacja pokrywa znaczną część inwestycji. Schronisko w ramach projektu otrzymało aż 85 000 zł.

Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do bytomskiego powietrza, ale to nie jej jedyna zaleta. Nowoczesna instalacja pozwoli także na ograniczenie kosztów energii elektrycznej, które zwłaszcza w okresie zimowym potrafią być sporym problemem dla budynków organizacji charytatywnych. Panele fotowoltaiczne mają zostać zamontowane na dachu schroniska w ciągu najbliższych miesięcy.

Ekologiczny program GZM

Bytom został liderem jednego z pięciu podregionów nowego projektu Metropolii. Program działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji ma na celu zadbanie o lepszą jakość górnośląskiego powietrza oraz rozwój małych i dużych gmin w zakresie ekologicznych inwestycji. Wszystkie jednostki zaproszone są do składania wniosków.

O dotacje na jakie inwestycje można się starać? GZM będzie wspierać projekty takie jak: budowa infrastruktury związanej z energią odnawialną, modernizacja energetyczna budynków, czy zakup taboru zeroemisyjnego (na przykład elektrobusów). Projekt obejmuje także działania pośrednio związane z niską emisją. Zaliczają się do nich: budowa nowych ścieżek rowerowych oraz modernizacja oświetlenia przestrzeni publicznej.

GZM przeznaczyło aż 90 mln zł na dofinansowanie rozwiązań proekologicznych inicjatyw gmin. Z funduszu skorzystało już wiele miast. Wśród nich Ruda Śląska (modernizacja oświetlenia ulicznego), Zabrze (rewitalizacja systemu grzewczego) oraz Siemianowice Śląskie (termomodernizacja budynku Młodzieżowego Domu Kultury).

fot. Schronisko dla bezpańskich zwierząt w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon