To najwęższa i najstarsza uliczka Bytomia. Doczeka się rewitalizacji?

Ta mała, niepozorna uliczka ma równie długą historię, co nasze miasto. Od wielu lat mówi się o planach rewitalizacji. Czy teraz Zaułek wreszcie zmieni się na dobre?

Byt zaulek

O uliczce biegnącej z Rynku na ówczesne przedmieścia Bytomia wspominają średniowieczne dokumenty. Dawniej nosiła prześmiewczą nazwę - Różana - gdyż unosiły się tu niezbyt przyjemne zapachy. Pierwotnie droga była wyłożona dębowymi deskami, na które natknięto się podczas prac archeologicznych w 1936 roku. Dziś jest wyłożona granitowym brukiem, który jest tam już od końca XIX wieku.

W historii najnowszej Zaułek zapisał się jako przestrzeń Festiwalu Sztuki Wysokiej organizowanego przez Galerię Stalowe Anioły. Póki zaledwie 4-metrowa uliczka nie stała się zbyt ciasna dla tego wydarzenia, odbywały się tu wystawy malarstwa, a nawet koncerty i spektakle teatru tańca. Ze względu na wyjątkowy klimat tego miejsca od ok. 20 lat mówi się o jej rewitalizacji. Swego czasu wyobrażano sobie przy niej urokliwe kawiarenki, galerie sztuki itp. Niestety dotąd nic z tego nie wyszło.

Być może Zaułek wreszcie doczeka się odnowy. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w piątek o 16:30 organizuje spotkanie konsultacyjne w sprawie rewitalizacji uliczki. Zapraszani są nie tylko mieszkańcy okolicznych budynków, ale też każdy, kto chciałby się wypowiedzieć na temat Zaułka.

- Chcemy odnieść się do historii tego miejsca i nadać mu nowy charakter. Jednak to bytomianie zdecydują, jaka przestrzeń powinna powstać przy ul. Zaułek. Dlatego zapraszamy mieszkańców do podzielenia się swoimi pomysłami podczas spotkania konsultacyjnego – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele MZDiM oraz projektant ulicy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...