Bytomianie złożyli 34 wnioski w ramach Budżetu Obywatelskiego

Bytomianie w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego złożyli 34 wnioski. Nowe place zabaw, wieża widokowa, a nawet plaża! To tylko jedne z nielicznych projektów, które wpłynęły w tym roku do Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Wyniki weryfikacji poznamy do 27 sierpnia i zacznie się głosowanie...

Byt bobytom

Bytomianie złożyli 34 wnioski

Większość wniosków złożonych w tegorocznej odsłonie Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego to projekty inwestycyjne. Ich łączna wartość opiewa na kwotę ponad 20 mln zł. Niestety do rozdysponowania jest "tylko" 4,7 mln zł, więc nie wszystko uda się zrealizować w tej edycji.

- We wnioskach jest sporo projektów inwestycyjnych, remontowych, ale również organizacja różnych imprez - mówi Adam Fras, wiceprezydent Bytomia. - Place zabaw, chodniki, boiska. Nasi mieszkańcy wykazali się oczywiście pomysłowością, myślę, że klejne dobre projekty będziemy realizować w przyszłym roku - dodaje.

W ubiegłej edycji bytomianie zgłosili 85 projektów, z czego na 61 poddanych pod głosowanie, swoje głosy oddało łącznie prawie 27 tysięcy bytomian.

- Część projektów, które nie zostały zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w zesżłym roku, realizujemy teraz jako zadania własne gminy - mówi Adam Fras.

Mieszkańcy mogli konsultować projekty

W tym roku twórcy poszczególnych projektów mogli konsultować swoje wnioski z pracownikami Urzedu Miejskiego w Bytomiu. Dzięki temu uzyskali nie tylko informacje związane np. z własnością gruntów, ale też kwestiami konserwatorskimi, czy ze zgodnością projektu z planami zagospodarowania przestrzennego.

- Zorganizowaliśmy kilka takich spotkań - mówi Beata Michel, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych w Bytomiu. - Postanowiliśmy umożliwić mieszkańcom konsultacje przed złożeniem projektu. Mogli sprawdzić lokalizję inwestycji, czy jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrennego oraz czy dany teren należy do gminy, bo z tym było dużo problemów w zeszłym roku. Mieliśmy taką sytuację, że kilka projektów musiało być odrzuconych, właśnie ze względu na lokalizację i uwikłania w związku z planowanymi przez miasto przedsięwzięciami na danym terenie - dodaje.

Warto dodać, że zmieniły się zasady głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wprowadzono zmianę dotyczącą liczby oddanych głosów. Każdy uprawniony do głosowania dysponuje dwoma głosami, dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty.

- Każdy uprawniony do głosowania ma możliwość oddania dwóch głosów na projekt do 500 000 tys. zł i na drugi projekt pomiędzy 500 000 tys zł a 2 mln zł. Gorąco zachęcam do głosowania, aktywność naszych mieszkańców pokazuje nam co jest isotnte i co jest ważne dla tego miasta, mocno się wsłuchujemy w te projekty - wyjaśnia Adam Fras.

Weryfikacja wniosków potrwa do 27 sierpnia

Weryfikacja złożonych projektów ma być prowadzona do 27 sierpnia. Jej wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

- Po publikacji mieszkańcy mają prawo odwołać się od negatywnej oceny projektu - wyjaśnia Beata Michel. - Odwołanie będzie rozpatrywać Komisja Dialogu i Spraw Regulaminowych Rady Miejskiej w Bytomiu. Po zamknięciu tej procedury rozpocznie się głosowanie. Ostateczne wyniki są w połowie października. Relizacja projektów odbędzie się w przyszłym roku - dodaje.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon