Rysiek powróci na tory? Trwa zbiórka na remont parowozu

O tym, że bytomska kolej wąskotorowa przyciąga tłumy nie trzeba nikogo przekonywać, natomiast zainteresowanie przejazdami może jeszcze wzrosnąć. Wszystko za sprawą Ryszarda - parowozu "Ryś", który w przyszłości ma ciągnąć wagony na trasie do Miasteczka Śląskiego. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych chce dać mu drugie życie.

Byt parowoz rys1

Ruszyła zbiórka na Ryszarda

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zbiera pieniądze na remont zabytkowego parowozu typu "Ryś". Dzięki renowacji jest szansa na to, że zostanie przywrócony do ruchu. - Z racji jego wieku, nazywamy go z szacunkiem: Ryszard - przyznają członkowie stowarzyszenia. Parowóz został już częściowo naprawiony przez swojego poprzedniego właściciela, ale nie na tyle, żeby mógł znów kursować.

- Wciąż trzeba sporo pracy i pieniędzy by znów mógł samodzielnie wyruszyć na szlak - przyznają członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. - Dzięki Waszemu wsparciu Ryszard szybciej wyruszy na tory, a inni kolejowi seniorzy odzyskają blask - dodają.

Chętnych na przejzad wąskotorówką jest wiele. Zwykle niestety nie wszyscy mogą się załapać na tę niesamowitą przejażdżkę. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych postanowiło rozwiązać ten problem. Pieniądze ze zbiórki mają zostać przeznaczone nie tylko na renowację Ryszarda, ale również na remont wagonów i lokomotyw.

Tłumy chcą jeździć po wąskim torze

Przypomnijmy, że gdyby nie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, nie mielibyśmy możliwości jeździć wąskotorówką. To właśnie dzięki stowarzyszeniu udało się ocalić od całkowitej likwidacji najstarszą kolei wąskotorową w Polsce.

Nasza wąskotorówka jest bardzo popularną atrakcją turystyczną w regionie. Każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy osób. Wozi turystów nad Zalew Nakło-Chechło, do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowwskich Górach, czy do Rezerwatu Segiet. Ponadto Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych jest członkiem Szlaku Zabytków Techniki i od lat bieże udział w organizacji Industrady.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon