Ruszyła akcja #BytomNaKole. Pokaż którędy jeździsz!

Do końca sierpnia w naszym mieście trwa akcja #BytomNaKole. Każdy rowerzysta może się podzielić przebiegiem tras jakimi przemierza miasto na dwóch kółkach. To element konsultacji społecznych przy tworzeniu sieci ścieżek, dróg i tras rowerowych w Bytomiu

Byt sciezka bytom

By wziąć udział w akcji #BytomNaKole wystarczy dołączyć do rywalizacji w aplikacji Endomondo lub po prostu zarejestrować trasę w smartfonie i przesłać na adres bytomnakole@gmail.com czy udostępnić w wydarzeniu #BytomNaKole na Facebooku.

- Przez wiele lat w Bytomiu kwestia dróg rowerowych spychana była na margines, a przecież jest to temat, który żywo interesuje bytomian i nie tylko. Przeprowadziliśmy już szereg konsultacji i spotkań z władzami Metropolii oraz sąsiednimi miastami, podczas których opracowana została wstępna koncepcja kierunków rozwoju sieci rowerowej. O opinię prosimy teraz samych rowerzystów – podkreśla prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Zebrane w ten sposób informację zostaną wykorzystane przy tworzeniu planów budowy nowych tras rowerowych i modernizacji istniejących już ścieżek. W akcję włączyli się rowerzyści z Młodzieżowej Rady Miejskiej, którzy mają swoje pomysły na rozwój rowerowej infrastruktury w Bytomiu.

- Przede wszystkim trzeba połączyć te szlaki rowerowe, które już mamy w Bytomiu. Trochę tych tras jest, ale są nieoznakowane, np. w Lesie Miechowickim – mówi Marysia Legierska. - Należy połączyć trasami rowerowymi wszystkie dzielnice Bytomia. Wielu rowerzystów się skarży, że ma problem z dojazdem chociażby do centrum miasta – dodaje Wojciech Rzeszutek.

Gdzie powstaną nowe trasy rowerowe w Bytomiu?

Pomysły młodzieżowych radnych mają szansę na realizację. Miejski Zarząd Dróg i Mostów ma przygotowane m.in. projekty dróg rowerowych, które połączą bytomskie dzielnice z centrum miasta. Wkrótce nowa trasa powstanie wzdłuż ul. Narutowicza i połączy Stroszek ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich. Miasta, wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią opracowało także koncepcję velostrady, która połączy Bytom z Tychami.

Pierwszym efektem akcji #BytomNaKole i mapowania tras rowerowych będzie zagospodarowanie tzw. „tras realnych”, którymi poruszają się rowerzyści. To istniejące szlaki, które mogą wzbogacić sieć bytomskich ścieżek, a ich oznakowanie może zostać wykonane jeszcze w tym roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon