Jak będzie wyglądać park kieszonkowy przy ul. Katowickiej?

Dużo zieleni, plac zabaw dla dzieci i strefa relaksu dla dorosłych – tak ma wyglądać Zielona Strefa, która powstanie przy ul. Katowickiej 29. Mieszkańcy ulicy zaakceptowali projekt, więc wkrótce będzie on realizowany.

Byt wizualizacja parku kieszonkowego przy katowickiej

Konsultacje społeczne poświęcone Zielonej Strefie przy ul. Katowickiej odbyły się w środę, 5 sierpnia. Było to już drugie spotkanie mieszkańców ulicy, władz miasta i projektantów. Na pierwszym spotkania, w lipcu, mieszkańcy mogli się zapoznać z kilkoma pomysłami na zagospodarowanie placu po zburzonej kamienicy i zgłosić swoje własne pomysły.

- Chcielibyśmy spełnić oczekiwania mieszkańców, dlatego stworzymy tu na pewno strefę relaksu dla dorosłym i plac zabaw, który będzie atrakcją dla najmłodszych – zapewnia Anna Becker, architekt krajobrazu z pracowni projektzieleni.pl.

Przy ul. Katowickiej będą atrakcje dla dzieci i miejsce relaksu dla dorosłych

W parku kieszonkowym znajdą się m.in.: ścianka wspinaczkowa, piaskownica, krzywe lustra i zestaw zabawowy, a dorośli będą mogli odetchnąć na ławkach i leżakach. Cały teren się zazieleni – posadzone zostaną pnącza, rośliny płożące i drzewa. Wejście od strony ul. Katowickiej wykonane będzie w formie bramy ogrodowej, zaś od ul. Wałowej do Zielonej Strefy prowadzić będą betonowe schody.

- Dzięki dwóm spotkaniom mogliśmy nie tylko poznać oczekiwania mieszkańców, ale też wspólnie wypracować projekt. Dzięki temu, park kieszonkowy, który powstanie w miejscu wyburzonej kamienicy będzie odpowiadał na potrzeby mieszkańców ul. Katowickiej – podkreśla Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Zielona Strefa przy ul. Katowickiej to pomysł mieszkańców

Zagospodarowanie pustego placu przy ul. Katowickiej było inicjatywą społeczną. Taki projekt został zgłoszony w ubiegłorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego, ale nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Władze miasta uznały jednak, że warto stworzyć taką zieloną enklawę, a koncepcja przygotowana przez architektów została zaakceptowana przez mieszkańców ulicy.

- Bardzo zależało nam na takim miejscu, które będzie miejscem czystym, bezpiecznym i zielonym. Żebyśmy właśnie tutaj, w tym śródmieściu, mieli swoje miejsce do odpoczynku i sąsiedzkich spotkań – mówi Dominika Uryć, mieszkanka ul. Katowickiej.

Projekt Zielona Strefa na ul. Katowickiej powstanie dzięki środkom z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Wartość dofinansowania to 370 tys. zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon