W Bytomiu antykwariat, zakłady zegarmistrzowskie, krawieckie, czy stolarskie zapłacą mniejszy czynsz

W Bytomiu funkcjonuje około siedemdziesięciu zakładów, których właściciele zajmują się tak nietypowymi zawodami w dzisiejszych czasach, jak introligator, czy stolarz. Miasto zdecydowało się pomóc tym drobnym przedsiębiorcom.

Byt zegarmistrz

W dzisiejszych czasach przedstawiciele zapominanych zawodów zapewne nie mają łatwego zajęcia. Małe zakłady często przegrywają rywalizację z liczną i znacznie silniejszą konkurencją. Ludzie zamiast naprawiać posiadane rzeczy, wolą po prostu kupować nowe. Dodatkowo sytuacja spowodowana koronawirusem jeszcze bardziej ograniczyła dochody ze sprzedawanych produktów i świadczonych usług. W odpowiedzi na te problemy władze Bytomia zdecydowały się obniżyć wykonawcom ginących zawodów czynsz za lokal użytkowy. Przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o obniżenie stawki o 30%.

- Warto ratować zanikające branże. To zawody, bez których kiedyś nie wyobrażano sobie funkcjonowania społeczności - mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia. - Dziś są zastępowane przez technologię. W efekcie powstaje tańszy produkt, ale już nie tak wysokiej jakości. Liczymy, że obniżka opłaty za lokal użytkowy trochę ulży przedsiębiorcom w tym ciężkim czasie – dodaje.

Ulga przysługuje dla ponad trzydziestu branż

Kto może ubiegać się o ulgę? Przede wszystkim trzeba reprezentować jedną z trzydziestu czterech branż spisanych w zarządzeniu prezydenta Bytomia. Wśród nich znajdziemy: garncarstwo, filatelistykę, kapelusznictwo, zegarmistrzostwo, krawiectwo, rymarstwo, złotnictwo, czy prowadzenie antykwariatu. Co więcej, nie można mieć zaległości w opłatach za zajmowany lokal.

Ulga czynszowa przysługuje na rok. Po tym okresie będzie można ją przedłużyć na kolejne 12 miesięcy. Oczywiście pod warunkiem, że w międzyczasie nie zmieni się wykonywanego zawodu.

Wnioski w sprawie obniżki opłat można składać już dziś. Do ich rozpatrywania została powołana specjalna komisja w składzie: przedstawiciele Bytomskich Mieszkań, Biuro Spraw Lokalowych, Wydział Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora, Wydział Spraw Obywatelskich oraz Wydział Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...