Sikorak zaskoczył freskami. Nowe odkrycie konserwatorów zabytków

Prace badawcze w auli IV Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu przy placu Sikorskiego trwały prawie miesiąc i dały zaskakujący rezultat. Pod warstwą farby odkryto fragmenty polichromii z okresu powstania budynku.

Byt sikor

Odkryte freski

Podczas prac zleconych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które realizowała Pracownia Konserwacji Zabytków Arcton, pod warstwą farby znaleziono fragmenty malowideł pochodzące z okresu powstania szkoły.

- Są to malowidła secesyjne, zdecydowanie cenniejsze od tych pochodzących z okresu międzywojennego. Swoim kształtem nawiązują do sztukaterii przedstawiającej kwiaty kasztanowca. Zauważyć też można pędy różane tak charakterystyczne dla secesyjnej ornamentyki - mówi Sylwia Kudła - Herner z Pracowni Konserwacji Zabytków Arcton.

Dzięki pracom termomodernizacyjnym zabytkowego budynku, udało się również przeprowadzić remont dachu i docieplono poddasze obiektu. Zadbano również o stolarkę okienną i drzwiową. Podczas prac odkryto, że pierwotnym kolorem okien i krat był niebieski. Na tej podstawie podjęto decyzję, by stolarka była zachowana w tej kolorystyce.

Renowacje przeszła też charakterystyczna wieża zegarowa. Architekt Carl Brugger przewidział możliwość wystąpienia szkód górniczych, dlatego też w środku ukrył stalową konstrukcję nośną. Dzięki niej wieża po dziś dzień może cieszyć oko mieszkańców.

120 lat historii

Budynek został wzniesiony według projektu miejskiego architekta Carla Bruggera przy ówczesnym Kaiserplatz (dzisiejszym placu Sikorskiego), pod kierownictwem mistrza murarskiego J. Wygascha w latach 1901-1902 na potrzeby miejskiej katolickiej szkoły realnej. Szkoła przed skończeniem tego projektu prowadziła zajęcia w bytomskiej siedzibie straży pożarnej. Budynek otwarto 8 maja 1903 roku. W latach dwudziestych ubiegłego wieku placówka uzyskała uprawnienia szkoły licealnej. Budynek w czasach wojennych został pozbawiony dachu i części szyb w oknach. Remont powojennych uszkodzeń przeprowadzono w latach 1945/1946. Obok budynku wzniesiono również w latach 1901/1902 wolnostojącą salę gimnastyczną zaprojektowaną w 1898 roku. 28 marca 1977 r. budynek szkoły został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego (nr rejestru 1224/77). W latach 80 XX wieku przeprowadzono kapitalny remont i wyczyszczono elewację. Od 1996 roku gmach jest siedzibą IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (zwany potocznie Sikorak).

Piękne wnętrza

Elewację frontową i tylną urozmaicają faliste, wklęsło-wypukłe ryzality. W budynku zachowały się oryginalne balustrady, drzwi, okna, posadzki oraz secesyjne szafy na pomoce naukowe. W stolarce wnętrz powtarzającym się elementem jest motyw sowy. Na drugim piętrze gmachu znajduje się aula w secesyjnym stylu, ze sceną, która była wykorzystywana do szkolnych nabożeństw. Ściany były ozdobione polichromiami (malowidła patronowe), które zostały zamalowane po II wojnie światowej.

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego