Strażacy z Suchej Góry w końcu będą mieli nowy wóz ratowniczo-gaśniczy!

Po wielu miesiącach walki o nowy samochód dla suchogórskich strażaków ochotników, udało się! 10 sierpnia podpisano umowę na fabrycznie nowy wóz ratowniczo-gaśniczy, który niebawem trafi do Bytomia.

Byt nowy woz dla osp

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy na łamach naszego portalu, że Strażacy z OSP w Suchej Górze szukają sposobu na zakup nowego wozu. Suchogórska jednostka dysponowała do tej pory dwoma wysłużonymi pojazdami. Jednym z nich jest star 244, a drugim jelcz 5/32. Pierwszy z nich pochodzi z 1988 roku i z uwagi na liczne defekty, w tym poważnie uszkodzony zbiornik na wodę, nie nadaje się już do użytku. Naprawa mogłaby pochłonąć ponad 25 tys. zł, zatem jest nieopłacalna. Z kolei jelcz jest nieco młodszy, ponieważ uczestniczy w akcjach strażaków od 1996 roku, a do suchogórskiej jednostki trafił w 2010 roku.

Rozwiązaniem problemu było ubieganie się o dotację ministerialną. Jednak, aby strażacy mogli aplikować o środki zewnętrzne na zakup pojazdu gaśniczego GCBA, konieczny był wkład własny. W styczniu 2020 roku bytomscy radni podjęli decyzję w tej sprawie, zabezpieczając w budżecie miasta stosowną sumę, wynoszącą 200 tys. zł.

Na początku czerwca w Bytomiu gościł prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w otwarciu nowej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Łużyckiej 21. Podczas uroczystości wręczono promesy na zakup 37 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych województwa śląskiego, w tym także dla OSP w Suchej Górze. Z kolei w lipcu poinformowano, że cała sprawa zakończy się sukcesem, a strażacy mogą już odliczać dni do otrzymania nowego wozu. Dofinansowanie do zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- W poniedziałek 10 sierpnia bieżącego roku w siedzibie firmy Bocar, została podpisana umowa na fabrycznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla naszej jednostki. Samochód ten, jest już prawie gotowy. Pozostało podłączenie poszczególnych elementów elektroniki i wykonanie mocowania sprzętu. Na ten moment, trwają prace związane z pogłębieniem garażu w remizie – poinformowali strażacy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Wiadomo też, że będzie to średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4 zabudowany na podwoziu Volvo. Zastąpi on zastąpi wysłużonego stara, który jest wycofany z podziału bojowego ze względu na kiepski stan techniczny.

Remiza przejdzie modernizację

To będzie dobry rok pod względem inwestycyjnym dla suchogórskiej OSP. Oprócz nowego wozu druchowie doczekają się również odnowy swojej siedziby przy ul. 9 maja. W połowie czerwca podpisano umowę na wykonanie termomodernizacji, która obejmie nie tylko docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu, ale też wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz zastąpienie starego pieca centralnego ogrzewania nowym, bardziej ekologicznym i sprawnym urządzeniem. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

fot. OSP Sucha Góra

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon