Znamy już wyniki egzaminu maturalnego. Muzyczna wypadła najlepiej

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała wyniki tegorocznych matur. Wiemy też, jak poszło uczniom poszczególnych bytomskich szkół.

Byt front szkoly muzycznej

Gorzej niż kraj i województwo

W tym roku Bytom nie wybił się na tle innych gmin. Chociaż wyniki w poszczególnych placówkach są bardzo zróżnicowane, ich średnia plasuje się poniżej przeciętnych rezultatów w skali Polski i województwa śląskiego. W naszym mieście do egzaminu dojrzałości przystąpiło 994 uczniów. Siedmiuset z nich – 70,42% - pozytywnie napisało wszystkie testy. Średnia krajowa wynosi: 74%, a wojewódzka także 74%.

OKE prezentuje również wyniki z podziałem na absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Uczniowie LO w Bytomiu statystycznie napisali maturę gorzej niż kraj i gorzej niż województwo. Średnia zdawalność w naszym mieście wyniosła 76,60%, w Polsce dużo więcej, bo aż 81,10%, natomiast na Śląsku: 81%. Lepiej niż licealiści wypadli absolwenci techników. Osiągnęli oni wynik 62,33. W skali kraju średnia w tej grupie to nieco mniej – 62,20%, a w skali województwa: 63%.

Duże dysproporcje

Jak wyglądała zdawalność w poszczególnych szkołach? Wśród liceów, ale także w porównaniu do wszystkich innych placówek najlepiej wypadała Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina. Opiekunowie przyszłych muzyków z całym przekonaniem mogą stwierdzić, że lepiej być nie mogło. Maturę zdali wszyscy przystępujący do egzaminów. Drugim najlepszym liceum jest IV LO im. Bolesława Chrobrego. Tam pozytywny wynik osiągnęło 97,60% maturzystów. Na trzecim miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. J. Smolenia z wynikiem 95,70%. Między tymi placówkami a resztą szkół widnieje duża dysproporcja.

W grupie techników najlepiej zaprezentował się Zespól Szkół Technicznych przy ulicy Frycza-Modrzewskiego. Egzamin zdało tam aż 85,10% absolwentów. Na kolejnych miejscach ulokowały się: Technikum nr 2 im. Powstańców Śląskich w Państwowych Szkołach Budownictwa - Zespole Szkół w Bytomiu (65,20%) i Technikum nr 5 w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu (59,50%).

Humaniści czy ścisłowcy?

Tegoroczni maturzyści znacznie lepiej poradzili sobie z językiem polskim niż z matematyką zarówno w liceach, jak i w technikach. Średni odsetek zdanych egzaminów z j. polskiego wynosi 92%, natomiast z matematyki zdecydowanie mniej – 79%. Jak z przedmiotami obowiązkowymi poradzili sobie młodzi bytomianie?

Egzamin z j. polskiego na poziomie podstawowym zdało 94,37%, z matematyki: 73,44%. Najchętniej wybieranym językiem obcym był oczywiście angielski. Zdawalność wyniosła 91,65%.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon