Sytuacja jest krytyczna! Brakuje osocza w bytomskiej jedynce!

Sytuacja jest krytyczna. W Szpitalu nr 1 w Bytomiu brakuje osocza! To oznacza, że lekarze nie mają możliwości leczenia osób chorych na koronawirusa za jego pomocą. Bytomscy lekarze apelują o pomoc.

Byt karetki przed szpitalem

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu apeluje o oddawanie osocza, które jest wykorzystywane przy leczeniu osób z COVID-19. Sytuacja jest krytyczna.

- Osocze ozdrowieńców jest jednym z niewielu leków, o których wiemy, że działa. I jeżeli go brakuje, to mamy poważny problem - przyznaje Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Problem faktycznie jest poważny. Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach nie ma osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB.

- Obecnie szpitale przysyłają zapotrzebowanie na spore ilości osocza, jednak teraz nie posiadamy już osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB. Pozostało nam niewiele grupy 0 i grupy B - mówi Izabela Trepka, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Kto może oddać osocze?

Szpitalowi mogą pomóc osoby, które już wyzdrowiały z koronawirusa i mają dwa negatywne wyniki testów, ponieważ tylko takie mogą oddać swoje osocze. Ważne, by do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zgłosić się jak najszybciej po wyzdrowieniu, najlepiej dwa tygodnie po ostatnim negatywnym wyniku. Dlaczego? To właśnie wtedy w organizmie jest najwyższy poziom przeciwciał. Osocze pobiera się od osób zdrowych w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych. Częściej jest pobierane od mężczyzn, ponieważ kobiety, które były w ciąży nie mogą podzielić się osoczem.

Gdzie się zgłosić?

Osoby, które chciałyby pomóc chorym proszone są o kontakt z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. To właśnie tam znajduje się specjalistyczny sprzęt do pobierania osocza. Można skontaktować się z centrum dzwoniąc pod numer telefonu: 726 227 229. W trakcie rozmowy specjaliści przeprowadzą pierwszy wywiad. Można umówić się na dogodny termin, a także dostać wolne na dzień donacji i zapas czekolad. Kandydaci do oddania osocza przejdą też odpowiednie testy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Bytomski5 wypadek rower1

[Szombierki] Potrącony rowerzysta

Bytomski5 okup tel

Złapani podczas odbierania okupu za telefon

Bytomski4 policja3 male

Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku

Bytomski4 1743969252

Ponad 80 kilogramów tytoniu przechwyciła...

Bytomski2 2058502584

Złodziej przysypany przez węgiel

Bytomski2 kolej

Zatrzymany na gorącym uczynku jak kradł tory...