Sytuacja jest krytyczna! Brakuje osocza w bytomskiej jedynce!

Sytuacja jest krytyczna. W Szpitalu nr 1 w Bytomiu brakuje osocza! To oznacza, że lekarze nie mają możliwości leczenia osób chorych na koronawirusa za jego pomocą. Bytomscy lekarze apelują o pomoc.

Byt karetki przed szpitalem

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu apeluje o oddawanie osocza, które jest wykorzystywane przy leczeniu osób z COVID-19. Sytuacja jest krytyczna.

- Osocze ozdrowieńców jest jednym z niewielu leków, o których wiemy, że działa. I jeżeli go brakuje, to mamy poważny problem - przyznaje Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Problem faktycznie jest poważny. Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach nie ma osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB.

- Obecnie szpitale przysyłają zapotrzebowanie na spore ilości osocza, jednak teraz nie posiadamy już osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB. Pozostało nam niewiele grupy 0 i grupy B - mówi Izabela Trepka, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Kto może oddać osocze?

Szpitalowi mogą pomóc osoby, które już wyzdrowiały z koronawirusa i mają dwa negatywne wyniki testów, ponieważ tylko takie mogą oddać swoje osocze. Ważne, by do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zgłosić się jak najszybciej po wyzdrowieniu, najlepiej dwa tygodnie po ostatnim negatywnym wyniku. Dlaczego? To właśnie wtedy w organizmie jest najwyższy poziom przeciwciał. Osocze pobiera się od osób zdrowych w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych. Częściej jest pobierane od mężczyzn, ponieważ kobiety, które były w ciąży nie mogą podzielić się osoczem.

Gdzie się zgłosić?

Osoby, które chciałyby pomóc chorym proszone są o kontakt z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. To właśnie tam znajduje się specjalistyczny sprzęt do pobierania osocza. Można skontaktować się z centrum dzwoniąc pod numer telefonu: 726 227 229. W trakcie rozmowy specjaliści przeprowadzą pierwszy wywiad. Można umówić się na dogodny termin, a także dostać wolne na dzień donacji i zapas czekolad. Kandydaci do oddania osocza przejdą też odpowiednie testy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon