Chcesz otworzyć sklep? Biuro? Wynajmij lokal tanio od miasta

Już 2 września odbędzie się przetarg na dzierżawę i najem lokali użytkowych w Bytomiu. Jednak nie trzeba się zbytnio spieszyć. Po trzech dniach stawki stanieją.

Miasto Bytom ma całkiem sporo pomieszczeń do wynajęcia przedsiębiorcom. Podczas jesiennej licytacji będzie można wynająć 26 lokali tylko z samego pierwszego przetargu. Jeżeli popatrzymy na listę nieruchomości do negocjacji, to znajdziemy ich aż 183 na terenie całego Bytomia. A to jeszcze nie wszystkie dostępne lokalizacje...

Przypomnijmy, jak przebiega sam proces szukania najemcy. Gmina Bytom posiada lokale, które można użytkować na potrzeby prowadzonej działalności. Są one umiejscowione w różnych strefach, dalej bądź bliżej Rynku, co wpływa na stawkę za najem metra kwadratowego powierzchni. Na przetargowej liście można znaleźć takie, które wymagają jedynie odmalowania, jednak większość z nich potrzebuje solidniejszego remontu. Niezależnie od stopnia koniecznej reparacji, Bytomskie Mieszkania określają je mianem: „do remontu”. Skąd więc mamy wiedzieć, jak wiele pracy będzie wymagać odnowienie wybranego lokalu?

Gmina umożliwia zapoznanie się z jego stanem technicznym. Wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy mogą zgłosić się do Punktów Obsługi Mieszkańców od 10 sierpnia do 1 września. Na wykazie lokali do wynajęcia znajdziemy też wiadomości o tym, jakie jest wyposażenie techniczne pomieszczeń, czyli informacje o instalacjach: wodno-kanalizacyjnej, gazowej, czy centralnym ogrzewaniu. Dowiemy się także, w której części budynku znajduje się dany lokal oraz jakie było jego wcześniejsze przeznaczenie.

Jak się przystąpić do przetargu?

Aby wziąć udział w przetargu trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze, należy złożyć pisemną ofertę na jeden z proponowanych lokali, a następnie przedstawić komplet dokumentów, które potwierdzają, że przedsiębiorca nie ma żadnych zaległości finansowych wobec gminy, jednostki Bytomskie Mieszkania, Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób miasto chce się upewnić, czy przyszły najemca nie będzie zalegał z czynszem. Oprócz zestawu dokumentów, trzeba pamiętać także o wpłacie wadium w wysokości 600 zł. To po wygraniu przetargu jest przeznaczane na pokrycie pierwszych opłat czynszowych, zaś oferenci, którzy zostali przelicytowani otrzymują później zwrot.

Trzy etapy przetargu

2 września na nowych najemców będzie czekać 26 lokali. Większość z nich znajduje się w II i III strefie. Stawki wahają się między 8,5 - 20 złotych za metr kwadratowy. Dla porównania, na rynku komercyjnym ceny wynoszą około 20 - 30 zł/m2. Oprócz powyższych lokali, w przetargu ustnym będą dostępne także pomieszczenia, które nie znalazły najemców w poprzedniej licytacji. W aktualnym wykazie ich liczba wynosi cztery. Są zlokalizowane przy ulicach: Webera, Cyryla i Metodego, Głowackiego oraz Piekarskiej. To nie wszystko. Trzy dni po przetargu, 5 września, Bytomskie Mieszkania opublikują listę niewydzierżawionych lokali. W przeciwieństwie do poprzednich przetargów, nie obowiązuje już wtedy stawka wyjściowa. Cena wynajmu może być negocjowana z Bytomskimi Mieszkaniami.

Bez względ na to, czy lokal zostanie wynajęty w drodze przetargu lub negocjacji, przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie z części należnego czynszu na okres remontu nieruchomości. Dzięki takiemu rozwiązaniu pełne opłaty są naliczane dopiero po doprowadzeniu lokalu do odpowiedniego stanu technicznego.

Przetarg rozpocznie się 2 września o godzinie 12:00 w siedzibie Bytomskich Mieszkań (ulica Zielna 25b w Szombierkach). Wszystkie informacje dotyczące postępowania i samych lokali można znaleźć na witrynie internetowej jednostki.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon