Chcesz otworzyć sklep? Biuro? Wynajmij lokal tanio od miasta

Już 2 września odbędzie się przetarg na dzierżawę i najem lokali użytkowych w Bytomiu. Jednak nie trzeba się zbytnio spieszyć. Po trzech dniach stawki stanieją.

Miasto Bytom ma całkiem sporo pomieszczeń do wynajęcia przedsiębiorcom. Podczas jesiennej licytacji będzie można wynająć 26 lokali tylko z samego pierwszego przetargu. Jeżeli popatrzymy na listę nieruchomości do negocjacji, to znajdziemy ich aż 183 na terenie całego Bytomia. A to jeszcze nie wszystkie dostępne lokalizacje...

Przypomnijmy, jak przebiega sam proces szukania najemcy. Gmina Bytom posiada lokale, które można użytkować na potrzeby prowadzonej działalności. Są one umiejscowione w różnych strefach, dalej bądź bliżej Rynku, co wpływa na stawkę za najem metra kwadratowego powierzchni. Na przetargowej liście można znaleźć takie, które wymagają jedynie odmalowania, jednak większość z nich potrzebuje solidniejszego remontu. Niezależnie od stopnia koniecznej reparacji, Bytomskie Mieszkania określają je mianem: „do remontu”. Skąd więc mamy wiedzieć, jak wiele pracy będzie wymagać odnowienie wybranego lokalu?

Gmina umożliwia zapoznanie się z jego stanem technicznym. Wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy mogą zgłosić się do Punktów Obsługi Mieszkańców od 10 sierpnia do 1 września. Na wykazie lokali do wynajęcia znajdziemy też wiadomości o tym, jakie jest wyposażenie techniczne pomieszczeń, czyli informacje o instalacjach: wodno-kanalizacyjnej, gazowej, czy centralnym ogrzewaniu. Dowiemy się także, w której części budynku znajduje się dany lokal oraz jakie było jego wcześniejsze przeznaczenie.

Jak się przystąpić do przetargu?

Aby wziąć udział w przetargu trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze, należy złożyć pisemną ofertę na jeden z proponowanych lokali, a następnie przedstawić komplet dokumentów, które potwierdzają, że przedsiębiorca nie ma żadnych zaległości finansowych wobec gminy, jednostki Bytomskie Mieszkania, Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób miasto chce się upewnić, czy przyszły najemca nie będzie zalegał z czynszem. Oprócz zestawu dokumentów, trzeba pamiętać także o wpłacie wadium w wysokości 600 zł. To po wygraniu przetargu jest przeznaczane na pokrycie pierwszych opłat czynszowych, zaś oferenci, którzy zostali przelicytowani otrzymują później zwrot.

Trzy etapy przetargu

2 września na nowych najemców będzie czekać 26 lokali. Większość z nich znajduje się w II i III strefie. Stawki wahają się między 8,5 - 20 złotych za metr kwadratowy. Dla porównania, na rynku komercyjnym ceny wynoszą około 20 - 30 zł/m2. Oprócz powyższych lokali, w przetargu ustnym będą dostępne także pomieszczenia, które nie znalazły najemców w poprzedniej licytacji. W aktualnym wykazie ich liczba wynosi cztery. Są zlokalizowane przy ulicach: Webera, Cyryla i Metodego, Głowackiego oraz Piekarskiej. To nie wszystko. Trzy dni po przetargu, 5 września, Bytomskie Mieszkania opublikują listę niewydzierżawionych lokali. W przeciwieństwie do poprzednich przetargów, nie obowiązuje już wtedy stawka wyjściowa. Cena wynajmu może być negocjowana z Bytomskimi Mieszkaniami.

Bez względ na to, czy lokal zostanie wynajęty w drodze przetargu lub negocjacji, przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie z części należnego czynszu na okres remontu nieruchomości. Dzięki takiemu rozwiązaniu pełne opłaty są naliczane dopiero po doprowadzeniu lokalu do odpowiedniego stanu technicznego.

Przetarg rozpocznie się 2 września o godzinie 12:00 w siedzibie Bytomskich Mieszkań (ulica Zielna 25b w Szombierkach). Wszystkie informacje dotyczące postępowania i samych lokali można znaleźć na witrynie internetowej jednostki.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony