Tak zmieni się Dworcowa. Przebudują ulicę i odnowią kamienice

Liczy niespełna 450 metrów, ale uznawana jest za serce bytomskiego śródmieścia. Po trzydziestu latach ul. Dworcowa w końcu doczeka się przebudowy. Zrewitalizowanych zostanie także 11 znajdujących się przy niej kamienic. Wszystko w ramach projektu rewitalizacji centrum Bytomia, który do końca roku zostania złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Ul. Dworcowa została przebudowana w latach 90. ubiegłego wieku, a dziś gołym okiem widać, że ta reprezentacyjna ulica Bytomia wymaga pilnego remontu. Jak dziś zapowiedziano – jeżeli miasto otrzyma unijne dofinansowanie - doczeka się go w przyszłym roku, w ramach projektu rewitalizacji śródmieścia.

- Rewitalizacja śródmieścia, to coś co zawsze było i jeszcze długo będzie bolączką miasta. Dziś robimy kolejny duży krok, aby ta średniowieczna ulica i przylegające do niej kamienice odzyskały swoją świetność - mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Jak będzie wyglądała nowa ul. Dworcowa?

Nowa Dworcowa ma być przede wszystkim przyjazna dla pieszych. Dziś, choć formalnie jest to deptak, samochodów tu nie brakuje - na co zwracali uwagę mieszkańcy Bytomia w ankiecie, która poprzedzała tworzenie koncepcji przebudowy.

- Zaproponowaliśmy zmianę układu funkcjonalnego, gdzie w środku ulicy postanowiliśmy zrobić pas komunikacyjny, ale głównie pieszy. I nawet jak tam pojawią się samochody, to ich ruch będzie uspokojony i mocno ograniczony - tłumaczy Grzegorz Pronobis z Pronobis Studio, autor projektu przebudowy.

Poza strefą ruchu będzie także strefa komercyjna - przeznaczona dla lokalnych przedsiębiorców, gdzie staną m.in. kawiarniane stoliki oraz strefa rekreacyjna - gdzie będzie sporo zieleni oraz elementy małej architektury. Planowana jest także przebudowa skweru przy pl. Wolskiego. Znikną bariery architektoniczne i nasadzone zostaną rośliny, dzięki czemu skwer ma się stać zieloną enklawą odpoczynku.

Zrewitalizowane zostaną kamienice przy ul. Dworcowej

W ramach projektu rewitalizacji okolic ul. Dworcowej i Rynku renowacji doczeka się także 11 prywatnych kamienic przy tej ulicy. Zyskają nowe elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe. Zrewitalizowana zostanie także ul. Zaułek, biegnąca od Rynku do pl. Kościuszki.

- Istotne jest to, że to wspólnoty podjęły decyzję o przystąpieniu do tego projektu, czyli jednak część właścicieli interesuje się wyglądem swoich budynków - podkreśla Jacek Panas z ZBM-TBS w Bytomiu.

Całkowita wartość projektu rewitalizacji okolic ul. Dworcowej i Rynku szacowana jest na ponad 20,4 mln zł. Miasto będzie się starało o dofinansowanie z Obszaru Strategicznej Interwencji w wysokości ponad 15,3 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon