Co stanie się z Zaułkiem? Miasto zaprezentuje projekt

Niedawno odbyły się konsultacje z mieszkańcami na temat ulicy Zaułek. Już za niedługo poznamy ich efekty.

Byt bluszcz w zaulku

Nowa koncepcja

Już w najbliższy wtorek, 25 sierpnia, poznamy projekt remontu Zaułka przy Rynku. Plany rewitalizacji zostaną przedstawione podczas spotkania przedstawicieli miasta Bytom, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów i projektanta o godzinie 16:30. MZDiM zapowiedział, że będzie się starał o uzyskanie dofinansowania na renowację. Prace budowlane przewiduje się na lata 2021-2022.

Przy pracach nad projektem wzięto pod uwagę głos samych bytomian zamieszkałych w pobliżu Zaułka. 24 sierpnia przeprowadzono konsultacje społeczne, w których wzięły udział także władze miasta oraz wykonawca szkicu koncepcji. Inicjatywa spotkała się z aprobatą mieszkańców, którzy stwierdzili, że w przyszłości widzieliby ulicę jako miejsce czyste i bezpieczne. Powstały także pomysły, by Zaułek służył celom kulturalnym ze względu na swój wyjątkowy wygląd i historię. Bytomianie wspominali także, iż warto pomyśleć nad zamykaniem na noc przejścia na Rynek od strony ul. Dzieci Lwowskich. Po zmroku niestety często może dochodzić tam do aktów wandalizmu.

Zaułek Różany?

Historia Zaułka, a raczej uliczki Różanej jest bardzo, bardzo długa, bo sięga aż do czasów średniowiecza. Mieszkańcy nazwali ten mały trakt Różanym z przekory, bo z kwiatami nie miał nic wspólnego. Wręcz przeciwnie - wyrzucano tam nieczystości. Dzisiaj odwiedzając to miejsce, stąpamy po bruku z początków XIX wieku. Więcej ciekawostek o tej jednej z najstarszych ulic Bytomia znaleźć można w naszym artykule.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego