Na Rynku stanęły donice. Będzie więcej zieleni na placu

Po nasadzeniu nowych drzew i krzewów na bytomskim Rynku przyszedł czas na wykonanie elementów małej architektury, w których pojawią się kolejne rośliny. Dzięki temu główny plac naszego miasta ma stać się bardziej zielony, a przez to przyjaźniejszy dla mieszkańców.

Pod koniec zeszłego roku na Rynku przeprowadzono wycinkę drzew. Tamtejsze platany i klony miały tam rosnąć przez 10 lat, a następnie miały zostać przesadzone w inne miejsce, które pozwalałoby im na dalszy rozrost. Niestety tak się nie stało i drzewa były na Rynku aż 20 lat, czyli dwukrotnie dłużej, niż powinny. W efekcie wszystkie uschły. Nie było już dla nich ratunku.

W maju na głównym placu Bytomia wreszcie pojawiły się młode drzewka, a wraz z nimi krzewy perukowca - liściaste odmiany Royal Purple, które są odporne zarówno na suszę, jak i niskie temperatury. Nowe rośliny dobrze przyjęły się w tutejszej glebie, dlatego dziś cieszą oczy zielonymi i burgundowymi liśćmi.

Wraz z nowymi nasadzeniami na Rynku miało stanąć również 8 modułów z donic obsadzonych trawami ozdobnymi i bylinami, a także cztery pergole z pnączami. Elementy miały nawiązywać stylistycznie do projektu przebudowy ulicy Dworcowej. Niestety Miejski Zarząd Dróg i Mostów nie zdołał tego zrobić jeszcze przed wakacjami, bo do ogłoszonego przetargu nie zgłosił się żaden oferent.

Jednostka ostatecznie doszła do porozumienia z wykonawcą i na Rynku pojawiły się pierwsze z zaplanowanych elementów małej architektury. Na razie we wschodniej części placu stanęły dwa moduły donic, a po przeciwnej stronie ustawiono kolejne dwa. Póki co nie ma w nich jeszcze roślin, ale wkrótce powinny tam trafić.

- Planowany termin zakończenia prac związanych z zagospodarowaniem zieleni na Rynku to wrzesień tego roku - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowa Urzedu Miejskiego w Bytomiu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon