Bytomianin przy Episkopacie. O. Gęsiak został rzecznikiem KEP

Na Jasnej Górze aktualnie trwa Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wczoraj ogłoszono, że nowym rzecznikiem prasowym zostaje bytomianin ojciec Leszek Gęsiak. Przed jezuitą szykuje się intensywne pięć lat wyzwań.

Doświadczenie, wiedza i NATO

O. Gęsiak urodził się w 1965 roku. Dwadzieścia lat późnej rozpoczęła się jego przygoda z jezuitami. Od samego powstania zakon, nazywany także Towarzystwem Jezusowym, starał się o bardzo dobre wykształcenie teologiczne swoich członków. Nic dziwnego, że lista uczelni, gdzie studiował Leszek Gęsiak jest na prawdę długa. Zakonnik uczył się miedzy innymi: na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, Uniwersytecie w Saragossie, Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie, czy Instytucie Centre Sèvres w Paryżu. Nabyta tam wiedza praktyczna z pewnością przydała się podczas jego służby w różnych krajach i środowiskach.

Jezuita podczas swoich studiów nie tylko pobierał nauki, ale także pracował w lokalnych placówkach. Po przyjęciu święceń kapłańskich posługiwał jako wikariusz, prefekt kleryków, pomocnik w Jezuickim Centrum Duszpasterstwa Polskiego w Melbourne. Podczas swojego podróżniczego życia trafił również do Brukseli, gdzie został duszpasterzem urzędników Unii Europejskiej i NATO. Od piętnastu lat wykłada na Akademii Ignatianum w Krakowie, gdzie pełni rolę kierownika Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej.

"Nikt nie wie dokąd pójdą za wolą Twą"

Jak przyznaje ojciec Leszek Gęsiak, decyzja o powierzeniu mu obowiązków Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski to dla niego duże zaskoczenie. Zapytany o plany dotyczące rozpoczętej kadencji, odpowiada, że dotychczas myślał tylko o pracach związanych z nauką i uczelnią. Teraz wszystko się zmieni. Zakonnik ma świadomość, że czeka na niego wiele wyzwań, bo Kościół w Polsce aktualnie boryka się z różnymi problemami. Nowy rzecznik podkreśla jednak, że z Bożą pomocą chce podjąć nowe obowiązki.

- Przyjąłem ten wybór w duchu oddania się na służbę Kościołowi, bo jestem jezuitą - tłumaczy ojciec Gęsiak. - My jezuici w sposób szczególny ślubujemy posłuszeństwo ojcu świętemu i Kościołowi w tym wszystkim, do czego możemy być posłani - dodaje.

Kadencja Rzecznika KEP trwa pięć lat. Poprzednikiem Leszka Gęsiaka na tym stanowisku był ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

- Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, mogę to powiedzieć po pięciu latach, to jest nasza wspólna odpowiedzialność. Dlatego z mojej strony będę wspierał nowego rzecznika, modlił się w jego intencji i do tego wszystkich zachęcam - mówi duchowny. - Bardzo gratuluję księdzu Leszkowi Gęsiakowi. Życzę Bożego Błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Jasnogórskiej na każdy dzień - dopowiada.

Bytomianin biskupem

W zeszłym roku inny mieszkaniec naszego miasta, ksiądz Adrian Galbas również otrzymał bardzo odpowidzilane zadanie. Papiez mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Należący kiedyś do parafii w Szombierkach duchowny mocno podkreślał swoje śląskie korzenie.

- Jestem wychowany na Śląsku – mówił w wywiadzie udzielonym dla Radia Watykańskiego. - Doświadczenie Kościoła na Śląsku, doświadczenie Kościoła wielkopolskiego, a przede wszystkim nasz pallotyński charyzmat, w którym jest tak bardzo akcentowana otwartość na każdego i potrzeba współpracy między duchownymi i świeckimi, z każdym w Kościele po to, by rosła chwała Boża i by wzrastała wiara. To wszystko chcę teraz podarować Kościołowi w Ełku - opowiadał.

Dyskusje Episkopatu

Podczas trwającego właśnie Zebrania Plenarnego poruszone zostaną także inne, ważne dla polskich wiernych kwestie. Wśród nich znajdziemy tematy takie jak: wnioski po trzydziestu latach katechezy w szkołach, duszpasterstwo w okresie pandemii, czy sprawozdanie z obrad Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech. Podjęta zostanie także sprawa beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

fot. Konferencja Episkopatu Polski

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon