Młodzi programiści naprawiają świat

Niedawne zamknięcie sklepów, restauracji, przychodni, czy urzędów pokazało, jak wielkie znaczenie ma dziś dla nas technologia. Można być pewnym, że gdyby nie Internet, to paraliż byłby znacznie większy i bardziej doskwierający. Na szczęście rosną nam kolejne pokolenia przyszłych inżynierów, którzy wkrótce przejmą pałeczkę i będą dalej rozwijać usługi sieciowe, za sprawą których przetrwaliśmy ten trudny okres.

Technologia nam pomogła

Mimo, iż jesteśmy już coraz bliżej końca pierwszego ćwierćwiecza tego tysiąclecia, a filmowcy kilka dekad temu wyobrażali sobie, że w dzisiejszych czasach roboty będą nas wyręczać w niemal każdej czynności, to analogowa rzeczywistość długo nie chciała ustąpić miejsca cyfrowej. Dopiero ogólnoświatowy lockdown przyśpieszył zmiany, jakie próbowano wdrożyć od dawna. Bardzo szybko udało się wprowadzić w życie np. elektroniczne recepty, bądź rozwinąć przeróżne usługi urzędowe, których do tej pory nie dało się załatwić inaczej, jak za pomocą kartki papieru i niebieskiego długopisu. Dzięki Internetowi duża część gospodarki mogła funkcjonować mimo zamknięcia wszystkiego dookoła. W dalszym ciągu mogliśmy korzystać z bankowości elektronicznej, zamawiać ulubione dania z restauracji, a także robić codzienne zakupy. Za sprawą chmury sieciowej z powodzeniem dało się pracować na odległość, czy nawet prowadzić zajęcia szkolne.

W tym czasie zdalnie odbywały się również kursy Gigantów Programowania, w efekcie czego nie było potrzeby przerywania trwającego semestru. - Dzięki platformom online było to możliwe - mówi Daniel Skuza, prezes spółki Edukacja Cyfrowa organizującej kursy w Bytomiu i Tarnowskich Górach. - Udało nam się to zrobić i fajnie to zadziałało, a zarazem ta sytuacja uwypukliła jak niezbędna jest praca programistów tworzących rozwiązania do zdalnej nauki i pracy - dodał. Mimo lockdownu dzieci i młodzież dalej uczestniczyły w zajęciach Gigantów Programowania łącząc się z prowadzącymi przez Internet. Trenerzy mogli bez problemu pracować z kursantami nad bieżącymi zadaniami i w ten sposób kontynuować rozwijanie ich wiedzy oraz umiejętności programistycznych.

Adepci programowania nie dają za wygraną

Przejście na nauczanie online pozwoliło dokończyć pierwszy rok szkolny Gigantów Programowania w Bytomiu. Kurs podstawowy ukończyła około setka osób, które od września rozpoczną naukę w wybranych specjalizacjach. Część uczestników (10 - 12 lat) będzie uczyć się programowania w języku Python, za pomocą którego będą kreować nowe elementy w świecie popularnej gry Minecraft, kolejna grupa (13-15 lat) będzie zdobywać umiejętności w zakresie tworzenia gier komputerowych przy wykorzystaniu silnika Unity 3D, a inna (13 - 15 lat) nauczy się hackingu i tworzenia stron internetowych.

- Według mnie zajęcia są super. Bardzo mili nauczyciele programowania, grupy są fajne, po 6-10 osób, dlatego przyjemnie się w nich pracuje – mówi Marcin Szyda, jeden z nastoletnich kursantów. Dzięki zdobytej wiedzy może pochwalić się już wykonaniem przez siebie kilku stron internetowych, a nawet przygotowaniem programu do operowania magazynem, który pobiera dane z pliku Excela i na ich podstawie tworzy stosowny dokument. - Przez pierwsze dwa semestry mieliśmy podstawowe kursy z programowania w języku C#. Teraz wybrałem specjalizację programowanie gier w Unity – opowiada Marcin.

Właśnie ruszyła rekrutacja na nowy semestr Gigantów Programowania w Bytomiu. Przyjmowane są dzieci i młodzież w następujących grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-18 lat. Zajęcia będą odbywać się w pięknej kamienicy przy Rynku (ul. Podgórna 9) przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego, a dla chętnych także w formie zdalnej. Chętne osoby mogą zgłosić swoje zainteresowanie kursem bez zobowiązań za pomocą internetowego formularza.

Im więcej młodych ludzi będzie uczyć się programowania, tym lepsze i bardziej dopracowane będą usługi, które pomogły nam przetrwać lockdown, a w codziennej rzeczywistości po prostu ułatwiają nam życie. Dlatego miejmy nadzieję, że bytomska młodzież pójdzie tą drogą i przyłoży rękę do rozwoju narzędzi cyfrowych przyszłości.

Więcej informacji na temat kursów programowanie dostępne jest na stronie www.giganciprogramowania.edu.pl oraz Facebooku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon