Nowy plac zabaw przy ul. Kossaka. Lepszy niż poprzednio?

Przed kilkoma miesiącami zdemontowano stary plac zabaw znajdujący się między ulicami Kossaka i Lenartowicza. Wzbudziło to oburzenie wśród mieszkańców, bo obawiali się, że dzieci nie będą mieć gdzie się bawić. Od niedawna funkcjonuje już nowy, ładny i, co najważniejsze, bezpieczny plac.

Bezapelacyjnie do remontu

W maju władze miasta zdecydowały się na rozbiórkę starej infrastruktury, gdzie do tej pory bawiły się dzieci. Faktycznie, teren nie prezentował się najlepiej. Stare, podniszczone huśtawki i karuzela zagrażały bezpieczeństwu małych użytkowników. Dodatkowo Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ocenił, że plac zabaw znajduje się zdecydowanie za blisko okien sąsiadujących budynków. Wymagana odległość to minimum 10 metrów.

Rodzice apelowali, by rozwiązać problem niszczejącego, a później zlikwidowanego placu. Miasto ogłosiło więc przetarg na budowę nowej inwestycji. Konkurs wygrał Zakład Kształtowania Terenów Zielonych DOL-EK z Tarnowa. Firma zaproponowała swoje usługi w cenie 38 tysięcy złotych. Na wykonie zlecenia dostała miesiąc. Przedsiębiorstwo ma już w swoim portfolio podobne realizacje. Infrastruktura dla dzieci zajmowało się już między innymi w: Grudziądzu, Sosnowcu, Toruniu, czy Zamościu. Teraz przyszedł czas na Bytom.

Nie do poznania

Wyremontowany skwer wygląda teraz naprawdę estetycznie. Położono nową nawierzchnię i zadbano o ogrodzenie. Na małych bytomian czekają tam między innymi: piaskownica, bujaki na sprężynie, huśtawka typu ważka, huśtawka podwójna oraz wieża ze zjeżdżalnią.

Projekt modernizacji placu został w zgłoszony do zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego, ale niestety nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Miasto postanowiło wesprzeć inicjatywę mieszkańców.

- To kolejna sprawa i kolejny temat zgłoszony przez Was, który znalazł swój szczęśliwy finał - mówi prezydent miasta Mariusz Wołosz. - W miejsce starego, zdewastowanego powstał niewielki, ale myślę, że bardzo atrakcyjny i solidny plac zabaw w centrum Śródmieścia, między blokami. Mam nadzieję, że długo będzie służył dzieciakom z okolicy - dodaje.

Na razie dni są raczej deszczowe, a pogoda nie sprzyja rodzinnym spacerom. Jednak może bytomianie zdążą jeszcze nacieszyć się nową infrastrukturą zanim nadejdzie sezon zimowy.

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon