Z bytomskiego Rynku zniknęły ławki. Czy wrócą?

Spacerowicze przechadzający się po bytomskim Rynku zastanawiają się, gdzie zniknęły ławki. To efekt trwających zmian na głównym placu naszego miasta.

Byt demontaz lawek

Pod koniec sierpnia informowaliśmy o ustawieniu na Rynku drewnianych donic, w których wkrótce powinny zostać zasadzone trawy ozdobne i byliny. Teraz firma wynajęta przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów przystąpiła do dalszych zmian. Trwają właśnie prace związane z naprawą nawierzchni placu oraz wymianą elementów małej architektury, jak ławki i kosze na śmieci.

Bytomianie od lat uskarżali się na tamtejsze ławki. Uważają, że nie są wygodne, ponieważ nie posiadają oparcia. To szczególnie doskwierało osobom starszym, którzy nie byli w stanie dłużej na nich odpocząć. Pojemniki na odpadki też trudno uznać za szczególnie udane, ponieważ ze względu na małą głębokość przy silniejszych wiatrach śmieci fruwały po całym placu.

wizualizacja zmian na rynku

W ramach prowadzonych prac na Rynku mają pojawić się kolejne donice połączone z pergolami, które docelowo mają porosnąć zielonymi pnączami. Na placu zostaną ustawione też nowe ławki - tym razem już z oparciami - a wraz z nimi część starych. Ma to nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Nowe elementy małej architektury mają nawiązywać do projektu planowanej przebudowy ulicy Dworcowej.

Wszystkie te zabiegi mają sprawić, że stosunkowo niskim kosztem najważniejsze miejsce w Bytomiu zostanie dostosowane do oczekiwań mieszkańców, którzy chcieli tam więcej zieleni i bardziej komfortowych siedzisk. Całkowita przebudowa Rynku na razie nie wchodzi w grę, ponieważ byłby to wydatek rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, a tymczasem w mieście jest mnóstwo dużo pilniejszych potrzeb.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon