Telefon dla Seniora. Będzie łączył bytomian 60+

Czas pandemii pokazał, jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem. Zwłaszcza wtedy, gdy mieszka się samemu. Taki problem często dotyka zwłaszcza seniorów. Wolontariusze z Bytomia postanowili temu zaradzić.

Byt telefon dla seniora

Halo Aktywni 60+

Urząd Miejski już od trzech lat współpracuje z krakowskim Centrum Doradztwa Strategicznego. Dzięki ich staraniom powstał Bytomski Telefon Zaufania. Co to takiego?

- Telefon Seniora ma służyć wszystkim, którzy potrzebują porozmawiać, podzielić się swoimi troskami, "wygadać" drugiej osobie - informuje Ewelina Romuzga z Centrum Doradztwa. - W ten sposób Telefon ma przeciwdziałać osamotnieniu, ułatwiać osobom starszym udział w życiu społecznym - dopowiada.

Jednak dzięki nowej infolinii, jej użytkownicy nie tylko mogą podzielić się z rozmówcą swoim codziennym życiem, ale także uzyskać potrzebne informacje dotyczcie bytomskich instytucji i placówek. Co więcej, dzwoniąc do wolontariuszy, senior dowie się o nowych wydarzeniach oraz imprezach kulturalnych. W ten sposób realizowany będzie kolejny cel projektu: aktywizacja osób starszych poprzez zapraszanie ich do wzięcia udziału w rożnych akcjach i inicjatywach. W naszym mieście działa sporo grup, które zrzeszają energicznych, otwartych na nowe wyzwania emerytów.

Seniorzy seniorom

Każda osoba korzystająca z Telefonu Seniora, po drugiej stronie słuchawki będzie mogła usłyszeć swojego rówieśnika. Organizatorzy projektu zaprosili do jego współtworzenia doświadczonych bytomian, chcących wesprzeć innych mieszańcom w swoim wieku. Do współpracy zgłosiła się odważna i entuzjastyczna grupa działaczy. Przeszli oni przez specjalne szkolenia oraz rozmowy ze specjalistami. Uczyli się, jak w prawidłowy sposób pomagać swoim rozmówcom.

- Myślę, że ważna jest umiejętność wysłuchania drugiego człowieka - opowiada jedna z wolontariuszek. - Zrozumienie, co dana osoba chce nam powiedzieć, cierpliwość, wysłuchanie już dużo daje temu człowiekowi. On po prostu się otwiera, jak kwiat na słońce, nabiera odwagi i szczerze mówi o tym problemie, który skłonił go do wykonania telefonu - tłumaczy.

Kiedy dzwonić?

Biuro programu działa od poniedziałku do środy w godzinach: 10:00-14:00. Można także zadzwonić lub wysłać wolontariuszom wiadomość, a oni oddzwonią we wspomnianych przedziałowych czasowych. Numer bytomskiego Telefonu to: 32 784 78 48. Koszt połączenia pozostaje zgodny z cennikiem operatora, żadna dodatkowa opłata nie zostanie naliczona.

- Pandemia pokazał, że jest spora grupa ludzi, która dziś ma ograniczoną możliwość kontaktu i potrzebuje takiego wsparcia. Często zwykłej rozmowy o codziennym życiu, problemach, emocjach, czy też chciałaby zasięgnąć informacji, co dzieje się w mieście, gdzie można dany problem rozwiązać. Ta grupa to głównie seniorzy. Dzisiaj ci, którzy szukają ciepłego, miłego głosu oraz rozmowy z drugim człowiekiem, mogą na ten Telefon zadzwonić - mówi prezydent miasta Mariusz Wołosz.

Uruchamiany program funkcjonuje jedynie w trzech polskich ośrodkach. Oprócz naszego miasta, seniorzy mogą korzystać z akcji w Wałbrzychu oraz Rybniku. W ramach projektu wyposażono centra telefoniczne w potrzebny sprzęt oraz abonament. Wiemy, że bytomski oddział będzie funkcjonował przynajmniej do 2023 roku, ale miejmy nadzieję, że znajdą się chętni, by tę ciekawą akcję kontynuować.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon