Ponad 20 milionów wpłynęło do bytomskiej kasy

Z powodu trwającej pandemii wpływy do miejskiej kasy zmniejszyły się tak bardzo, że wiele z zaplanowanych na ten rok inwestycji mogłoby nie dojść do skutku. Na szczęście zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, Bytom otrzymał 22 miliony złotych bezzwrotnej dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki temu miasto nie będzie musiało wstrzymywać swoich projektów.

Byt gotowka

Jak poinformował wojewoda Jarosław Wieczorek, łącznie do samorządów województwa śląskiego trafi 709 mln zł. Bytom jest jednym z miast, które dostały największe środki w naszym regionie. Fundusz przeznaczono na wsparcie gminnych przedsięwzięć, które mogłyby nie dojść do skutku z powodu uszczuplonych dochodów spowodowanych przez pandemię COVID-19.

- Od czerwca byłem w stałym kontakcie z wojewodą śląskim w tej sprawie, dlatego też chciałem w tym miejscu wyrazić panu wojewodzie Jarosławowi Wieczorkowi swoje serdeczne podziękowania za wsparcie dla naszego miasta - skomentował Maciej Bartków, radny i przewodniczący PiS w Bytomiu.

Urząd Miejski w Bytomiu policzył, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, wpływy z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych za 7 miesięcy były mniejsze aż o 8,9 mln zł, zaś z podatku dochodowego od osób prawnych zmalały o niemal 2 mln zł. Tymczasem wydatki z rezerwy budżetu miasta na zwalczanie i zapobieganie COVID-19 do końca sierpnia wyniosły przeszło 2,2 mln zł. Bytom jest więc "do tyłu" ok. 13 mln zł z powodu epidemii.

- Podział tych środków został oparty o regułę uwzględniającą planowane tegoroczne wydatki majątkowe skorygowane o zamożność gminy. Do naszego miasta trafiło aż 22 mln zł, które chcemy przeznaczyć m.in. na modernizację dróg, budowę przedszkola w Miechowicach czy inwestycje w obiekty sportowe - powiedział prezydent Mariusz Wołosz. - Co istotne z naszej perspektywy miasta realizującego szereg projektów unijnych, środki z RFIL mogą być przeznaczone na wkład własny do projektów unijnych - dodał.

Bytom zamierza starać się o środki z drugiej puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, lecz tym razem będą one przydzielane na konkretne zadania inwestycyjne.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon