Sanepid zmienił zdanie - nie było ponownego zakażenia koronawirusem u pacjentki z Bytomia!

Mieszkanka Bytomia, u której sanepid potwierdził wcześniej ponowne zakażenie koronawirusem jednak nie była dwukrotnie chora – podała Polska Agencja Prasowa.

Byt coronavirus

Dwa dni temu szefowa sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu Izabela Szczuka poinformowała, że w przypadku jednej osoby, którą uznano za ozdrowieńca po siedmiu tygodniach uzyskano dodatni wynik badania wykonanego przy planowym przyjęciu do szpitala. Teraz bytomski sanepid zmienił interpretację badań i uznał, że ponownego zakażenia nie było.

To nie było zakażenie, a pozostałości materiału genetycznego nieaktywnego wirusa

- W omawianej sytuacji uzyskanie kolejnego dodatniego wyniku badania przez pacjentkę nie zostało zakwalifikowane jako ponowne zakażenie, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy wynik taki nie świadczy o aktywnym zakażeniu, lecz o wykryciu pozostałości materiału genetycznego nieaktywnego już wirusa - przekazała PAP Izabela Szczuka z bytomskiego sanepidu.

Pierwsze badanie u mieszkanki Bytomia wykonano, bo miała kontakt z osobą chorą na COVID-19. Wtedy potwierdzono zakażanie, ale przebiegało ono bezobjawowo. W przeprowadzonych następnie badaniach kontrolnych pacjentka dwukrotnie uzyskała wynik ujemny.

Po siedmiu tygodniach bytomianka została kolejny raz zbadana na obecność koronawirusa przy planowym przyjęciu do szpitala i uzyskała wynik dodatni. Została przekazana do szpitala jednoimiennego w Raciborzu w celu dalszego leczenie schorzenia, z którym zgłosiła się do szpitala. Po zakończeniu leczenia i uzyskaniu dwóch ujemnych wyników badań na SARS-CoV-2 została wypisana ze szpitala.

- Na podstawie danych uzyskanych w toku prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego, u pacjentki nie wystąpiły objawy kliniczne COVID-19 – informuje PAP.

Badania – jak dodaje PAP – były przeprowadzane metodą Real Time RT-PCR.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt covid19

Mieszkanka Bytomia ponownie zakaziła się...

Byt vitaela wywiad

Dr Joanna Gawlikowska: Tłumaczę ludziom – nie...

Byt bytom i rozbark

Pomoc dla przedsiębiorców w czasach epidemii...

Byt cmentarz z drona

Rząd zamknął cmentarze!

Byt starszy pan

Bytomscy seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakupach!

Byt pozar tramwajarzy 03

Wielki ogień na ul. Tramwajarzy. To kolejny...

Byt 2 OLSZEWSKIEGO19

Pożar w pustostanie. Budynek jest w trakcie...