Najstarsze Derby Śląska: doszło do spięcia między kibicami a Policją

Derby zawsze są wydarzeniem podwyższonego ryzyka. Szczególnie, jeśli ze sobą mierzą się dwie drużyny rywalizujące ze sobą od wielu lat. Podczas wczorajszego meczu Polonii Bytom i Ruchu Chorzów nie było inaczej. Policja zatrzymała przeszło dwudziestu kibiców.

Byt kibice ruchu w szombierkach

Wczorajszego popołudnia na stadionie w Szombierkach odbył się mecz III ligi pomiędzy Polonią Bytom a Ruchem Chorzów. Do jego zabezpieczenia zaangażowano nie tylko policjantów z naszego miasta, ale także mundurowych z oddziału i pododdziałów prewencji z Katowic, Częstochowy, Bielska-Białej oraz częstochowską policję konną. Łącznie do tego zadania ściągnięto do Szombierek ponad 250 policjantów.

https://www.youtube.com/watch?v=4E7kv2EBvEw

Tymczasem na stadionie przebywało około 400 kibiców Polonii Bytom i zaproszonych gości. Z kolei fani Ruchu Chorzów nie mogli obserwować meczu z trybun, dlatego zdecydowali się dopingować swój zespół zza ogrodzenia obiektu. Według szacunków Policji na terenie przy ul. Frycza-Modrzewskiego zebrało się nawet 2500 kibiców Niebieskich.

W pewnym momencie atmosfera przed stadionem zaczęła się robić coraz bardziej napięta. Zdaniem obserwatorów niepotrzebnie zgromadzono tak wielki tłum w jednym miejscu. W końcu doszło do starcia między policjantami zabezpieczającymi imprezę a kibicami Ruchu Chorzów. W kierunku mundurowych poleciały już nie tylko wulgaryzmy, ale też butelki i kamienie, zaś Policja zrewanżowała się użyciem gazu pieprzowego, pałek służbowych, granatów hukowych, armatki wodnej oraz broni z amunicją niepenetracyjną.

https://www.youtube.com/watch?v=TjLlhR0CJts

Ostatecznie odciągnięto tłum od stadionu i skierowano go w stronę parkingów. Podczas interwencji Policji zatrzymano w sumie 22 kibiców Ruchu Chorzów i jednego fana Polonii Bytom. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 17 do 44 lat z Chorzowa, Rudy Śląskiej i innych miast województwa śląskiego, a nawet małopolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Wśród zatrzymanych znalazła się też 18-latka z Bytomia. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu. Odpowiedzą za czynny udział w zbiegowisku przed stadionem, natomiast niektórzy z nich za czynną napaść oraz znieważenie policjantów, z kolei dwójka mężczyzn miała dopuścić się napaści na kibica Polonii. O ich dalszym losie zadecyduje prokuratura i sąd.

Policja chwali się skutecznością, lecz środowisko kibicowskie w bardzo ostrych słowach komentuje postępowanie mundurowych w czasie wczorajszego meczu. Zdaniem fanów obecnych przed stadionem Szombierek to działania Policji doprowadziły do eskalacji. Obie strony krytykują się wzajemnie za swoje zachowanie w kontekście obecności w tłumie rodzin z dziećmi. Policja zarzuca kibicom agresywne postępowanie, a kibice nie szczędzą w słowach za otwarcie ognia z gumowych kul oraz użycie armatek wodnych i gazu łzawiącego w stronę tłumu.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon