Koniec z dzikim parkingiem. Znów będzie pas zieleni

Liczba zieleńców w Bytomiu rozjechanych przez źle zaparkowane samochody jest niezliczona. Wszyscy później musimy oglądać jałowe klepiska, zamiast ładnych trawników. Jeden z nich ma właśnie szansę odżyć.

Byt wysiany trawnik na pasie zieleni

Okolice bytomskich szpitali charakteryzują się jednakową bolączką. Przy każdym z nich liczba miejsc postojowych jest zbyt mała w stosunku do ilości ludzi pracujących i korzystających z tych placówek. W efekcie kierowcy często zostawiają swoje auta w miejscach niedozwolonych, a ich ofiarą są zazwyczaj wszelkie tereny zielone. Co ciekawe przy żadnym ze szpitali nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania, więc rotacja na miejscach postojowych jest niewielka, co potęguje problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania.

Taka sytuacja jest np. na ulicy Chrobrego przebiegającej obok Szpitala Specjalistycznego nr 1. Odcinek pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Żeromskiego i Prusa należy do najbardziej zielonych w Bytomiu. Przy kamienicach zachowały się bowiem dawne ogrody przydomowe, zaś pomiędzy chodnikiem a jezdnią jest pas zieleni oddzielający pieszych od samochodów.

Niestety od dłuższego czasu - mimo wyznaczenia miejsc postojowych na szerokiej jezdni - kierowcy urządzili sobie parking na wspomnianym pasie zieleni. - Zagęszczona kołami aut ziemia staje się klepiskiem a takie klepisko nie sprzyja ani fizjologii rosnących w pobliżu drzew ani retencji gruntu - wyjaśnia Witold Szwedkowski z Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Pracownicy zaplecza technicznego MZDiM zabrali się za odtworzenie zniszczonego pasa zieleni przy przystanku autobusowym przy ul. Chrobrego 22. Na trawę trzeba jeszcze poczekać, ponieważ musi najzwyczajniej w świecie wyrosnąć, ale jeszcze w tym sezonie wegetacyjnym nasiona powinny wypuścić pędy. Oczywiście pod warunkiem, że kierowcy znów nie zaczną rozjeżdżać ziemi...

- Grunt pozostał odkryty by odbierać część wód opadowych, a w czasie dotkliwych deszczy nawalnych każdy skrawek naturalnego terenu pomaga uchronić się przed podtopieniami. Suma drobnych powierzchni biologicznie czynnych sprzyja też lepszemu samopoczuciu - tłumaczy Witold Szwedkowski.

Dlatego szanujmy naszą bytomską zieleń, a jeśli nie ma miejsca do zaparkowania, to po prostu poszukajmy go nieco dalej.

fot. MZDiM

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Byt grad

Wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burzy z...

Byt kolektura lotto bytom

Padła wielka wygrana LOTTO w Bytomiu. Ta...

Byt 09878

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych 2020 – w...

Bytomski4 bytom sa

Bytomia już nie ma w Bytomiu

Bytomski4 1381474777

Fortum i Fundacją Ulica dla dzieci

Bytomski2 5d5ff947fe95db4e23524ec718f8f259

Z fejsa Bytomski.pl