Bytomska atrakcja turystyczna znów w remoncie

Jedna z największych atrakcji turystycznych naszego miasta, czyli bytomska wąskotorówka przechodzi kolejny remont. Prace powinny się zakończyć na przełomie października i listopada, ale w najbliższy weekend wąskim torem można jeszcze przejechać do Miasteczka Śląskiego.

Byt remont waskotorowki

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza czynna bez przerwy kolej wąskotorowa na świecie. Powstała w roku 1853 i przez lat służyła przemysłowi. Teraz jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych naszego regionu, ale by mogła regularnie kursować konieczne są remonty kolejowej infrastruktury. Tym razem modernizowane jest torowisko wąskotorówki w rejonie stacji Bytom Karb Wąskotorowy, Bytom Północny oraz w okolicy Dąbrowy Miejskiej.

Co obejmuje remont Górnośląskich Kolei Wąskotorowych?

- Prace łącznie obejmują około 1,5 km torów. Wymieniane są podkłady i przytwierdzenia szyn. Dzięki temu jakość infrastruktury w naszym mieście znacznie się poprawi – podkreśla Kamil Czarnecki z Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Prace przeprowadza spółka „Dekadex” z Dąbrowy Górniczej, a ich koszt to 770 tys. zł. Inwestycja na bytomskim odcinku Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej jest możliwa dzięki dotacji z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którą pozyskało miasto.

- To wciąż jedna z największych i najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Bytomiu. To również najstarsza, stale funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie i staramy się o nią dbać – zapewnia Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Czy bytomska wąskotorówka nadal kursuje?

Modernizacja torowiska wąskotorówki w Bytomiu powinna się zakończyć na przełomie października i listopada. Remont nie zatrzymał jednak pociągów, a sezon w Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych został w tym roku wydłużony.

- Wykonawca pracuje od poniedziałku do piątku, tak aby w weekend pociągi mogły przejechać po trasie. Kursujemy do 20 września do Miasteczka Śląskiego, a 26 września zapraszamy na Industriadę, która w tym roku obywa się w trochę późniejszym terminie – mówi Kamil Czarnecki.

Wąskotorówką będzie można jeździć także później. Od października do grudnia do rozkładu wraca oferta „Srebrny pociąg” i na jednym bilecie będzie można przejechać z Katowic do Bytomia Kolejami Śląskimi, a dalej do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi.

https://www.youtube.com/watch?v=vETVB_BPobQ

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon