Bytomska atrakcja turystyczna znów w remoncie

Jedna z największych atrakcji turystycznych naszego miasta, czyli bytomska wąskotorówka przechodzi kolejny remont. Prace powinny się zakończyć na przełomie października i listopada, ale w najbliższy weekend wąskim torem można jeszcze przejechać do Miasteczka Śląskiego.

Byt remont waskotorowki

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza czynna bez przerwy kolej wąskotorowa na świecie. Powstała w roku 1853 i przez lat służyła przemysłowi. Teraz jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych naszego regionu, ale by mogła regularnie kursować konieczne są remonty kolejowej infrastruktury. Tym razem modernizowane jest torowisko wąskotorówki w rejonie stacji Bytom Karb Wąskotorowy, Bytom Północny oraz w okolicy Dąbrowy Miejskiej.

Co obejmuje remont Górnośląskich Kolei Wąskotorowych?

- Prace łącznie obejmują około 1,5 km torów. Wymieniane są podkłady i przytwierdzenia szyn. Dzięki temu jakość infrastruktury w naszym mieście znacznie się poprawi – podkreśla Kamil Czarnecki z Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Prace przeprowadza spółka „Dekadex” z Dąbrowy Górniczej, a ich koszt to 770 tys. zł. Inwestycja na bytomskim odcinku Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej jest możliwa dzięki dotacji z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którą pozyskało miasto.

- To wciąż jedna z największych i najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Bytomiu. To również najstarsza, stale funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie i staramy się o nią dbać – zapewnia Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Czy bytomska wąskotorówka nadal kursuje?

Modernizacja torowiska wąskotorówki w Bytomiu powinna się zakończyć na przełomie października i listopada. Remont nie zatrzymał jednak pociągów, a sezon w Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych został w tym roku wydłużony.

- Wykonawca pracuje od poniedziałku do piątku, tak aby w weekend pociągi mogły przejechać po trasie. Kursujemy do 20 września do Miasteczka Śląskiego, a 26 września zapraszamy na Industriadę, która w tym roku obywa się w trochę późniejszym terminie – mówi Kamil Czarnecki.

Wąskotorówką będzie można jeździć także później. Od października do grudnia do rozkładu wraca oferta „Srebrny pociąg” i na jednym bilecie będzie można przejechać z Katowic do Bytomia Kolejami Śląskimi, a dalej do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi.

https://www.youtube.com/watch?v=vETVB_BPobQ

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Ul. Piekarska

Zmiany na 13 liniach tramwajowych z powodu remontu w Bytomiu

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Byt sw katarzyna bytom

Pociągi nie pojadą. Komunikacja zastępcza na...

Byt bytom trasy rowerowe

Nowe oznakowanie na bytomskich trasach rowerowych

Byt 1nasadzeniabytom

Nowe drzewa w mieście

Byt poszukiwania zaginionego biegacza

Zaginął maratończyk z Bytomia. Rusza akcja...