Zobacz Słońce zamkniętymi oczami

W bytomskiej Kronice odbędzie się wystawa, która zabierze nas w niezwykłą podróż po wszechświecie. Przyjdź i zobacz kosmiczną twórczość artystów.

Byt 12

Nietuzinkowe instalacje wizualne

Jestem szczelnie zapakowana w małej paczce. Mam przy sobie swój spersonalizowany niezbędnik. Program Doboru Rzeczy w Podróży Pozaziemskiej przeanalizował moje potrzeby fizjologiczne i mentalne. Kosmiczna Poczta działa bez zarzutu. W każdej chwili można dezaktywować odczuwanie kolorów. Wyłącznik dźwięków i zapachów jest pod prawą ręką. Przechodzę w tryb rzeczywistości POMIĘDZY. Moje ciało odpoczywa, ale umysł wchodzi w tryb działania symbolicznego. Obsługa programu OKO WEWNĘTRZNE wgrywa mi dodatkowe zmysły. Jeden dziennie. Dziś rozszerzony dotyk. Towarzyszy mi moja najukochańsza roślina. Ma ogromne oczy i wełno-skórzane liście otulające. Patrzy na mnie z czułością i przytula, gdy tęsknię za Ziemią. W przepięknym, lecz zimnym Kosmosie człowiekowi najbardziej dokucza samotność, dlatego czułość i wyobraźnia stały się najcenniejszymi zasobami. Bez nich następuje powolne odczłowieczenie. Moja kapsuła unosi się w radioaktywnej chmurze cząsteczek Aluminium 27. Reagują na moją obecność jak gdyby były istotami świadomymi. Podobno wszystkie kosmiczne cząsteczki dążą do symbiozy. Możemy być na wskroś różni, lecz przenika nas ta sama energia. Wystarczy kilka dni w Kosmosie, aby poczuć niesamowitą JEDNOŚĆ. To ona jest kluczem przetrwania, praźródłem życiodajnej mocy. Wyruszyłam w tę podróż, aby odkryć jej tajemnice.

Katarzyna Kalina

Dokąd prowadzi czarna dziura? Co powstaje w wyniku zderzenia dwóch ciał niebieskich? Jakie istoty zamieszkują odległe galaktyki i czy można je spotkać? Podczas cyklu warsztatów abstrakcyjnego myślenia, dzieci, młodzież wraz z artystami sztuk wizualnych, szukali odpowiedzi na te nurtujące pytania. Uczestnicy zagłębili się w szeroki temat jakim jest wszechświat i wraz z pomocą artystów stworzyli niezwykłe instalacje wizualne. Celem projektu było pobudzenie najdalszych zakamarków dziecięcej wyobraźni i przelanie jej w wyjątkowe dzieło sztuki. Uczestnicy wykonywali projekty grupowo lub indywidualnie.

Wystawa „Zobacz słońce zamkniętymi oczami”

Wystawa to podsumowanie cyklu warsztatów, na których zostały stworzone instalacje wizualne. Wszystkie dzieła utworzą odległą, badawczą stację kosmiczną. Prace będą odwzorowywać odpowiedzi na pytania dotyczące wszechświata. Wystawa odbędzie się dniach 19.09 - 23.09 w CSW Kronika na Rynku 26 w Bytomiu. Podsumowaniem projektu będzie ilustrowane wydawnictwo dla dzieci i edukatorów. Drukowana forma publikacji będzie dostępna bezpłatnie w CSW Kronika, a w formie elektronicznej znajdziemy ją na stronie internetowej www.kronika.org.pl.

Organizatorem wydarzenia jest bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Partnerami programu są: Placówka Wsparcia Dziennego „Saturn” w Czeladzi, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Gliwicach oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Warsztaty oraz wystawa wpisuje się w program „Świetlica sztuki”, który jest realizowany przez CSW Kronika od 2007 roku. W ramach projektu odbywają się cykliczne zajęcia: plastyczne, teatralne czy muzyczne.

fot. identyfikacja wizualna wystawy: Julia Pałkowska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon