Industriada 2020. Dlaczego warto wybrać się do Bytomia?

Jak co roku organizatorzy Industriada odbędzie się także w naszym mieście. Tym razem jednak w zupełnie innym terminie, niż do tej pory. Jakie niespodzianki czekają na mieszkańców i turystów?

Jak z przemysłu zrobić atrakcję?

Wielu osobom pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl o Górnym Śląsku, to kopalnie, węgiel oraz ciężki przemysł. Oczywiście mamy też piękna przyrodę, a tych wszystkich zakładów jest już dziś coraz mniej. Z drugiej strony, można jednak wykorzystać ten potencjał, aby przyciągać turystów do naszego regionu. Tą drogą postanowili pójść twórcy Industriady.

Jest to cykliczny festiwal, podobny do popularnej Nocy Muzeów, która przypada w maju. W tym roku muzea musiały z niej zrezygnować lub zorganizować w wirtualnej formie, lecz twórcy Industriady zapowiadają, że ich wydarzenie mimo wszystko się odbędzie. Już za niedługo ruszy pełną parą i to dosłownie. Cały Śląsk włącza się do akcji, która ma pokazywać unikatowe, przemysłowe piękno naszego województwa. Festiwal propaguje zarówno pamięć o historii regionu, zwłaszcza o jego szybkim rozwoju przypadającym na XIX wiek, a także współczesną technikę oraz inżynierię.

Natura w przemyśle

Pod takim hasłem przebiegnie tegoroczna, jedenasta edycja imprezy. Została zaplanowana na 26 września. Włączy się w nią 36 obiektów w dwudziestu trzech miejscowościach. Znajdziemy wśród nich między innymi: Chorzów, Zabrze, Katowice, ale również Cieszyn i Bielsko-Białą oraz oczywiście Bytom. Nasze miasto zaprasza wszystkich miłośników techniki i tych, którzy po prostu chcą doświadczyć czegoś nowego do skorzystania z atrakcji zorganizowanych wokół tematyki kolei wąskotorowych.

- Natura, ze swoimi bogatymi i niespotykanymi strukturami od zawsze przyciąga uwagę człowieka, zwłaszcza we współczesnych miastach, gdzie beton bywa dominującym elementem krajobrazu. Dzięki niej możemy się zregenerować i oderwać od spraw życia codziennego - opowiadają organizatorzy. - Dlatego podczas tegorocznej Industriady wspólnie zaangażujemy wszystkie zmysły, aby na nowo odkryć industrialne zabytki województwa śląskiego - dodają.

Program Industriady w Bytomiu

 • 9:00-18:50 INDUexpress Bytom Karb - Kopalnia Srebra - Bytom Karb
 • 9:00-19:00 INDUexpress Bytom Karb - Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb
 • 9:00-19:30 Nastawnia Dysponująca - zwiedzanie z przewodnikiem
 • 9:00-20:00 Wystawa taboru oraz plener fotograficzny
 • 9:00-20:00 Kolej i natura (wystawa fotograficzna)
 • 9:15-19:30 Izba Tradycji GKW (wystawa)
 • 9:30-19:30 Przejazd drezyna ręczną
 • 9:30-19:30 Kolej na bezpieczeństwo (warsztaty)
 • 9:30-19:30 Rewizja lokomotywy (zejście do kanału rewizyjnego)
 • 9:30-19:30 Stacja Bytom Karb wąskotorowy (zwiedzanie fabularyzowane)
 • 10:00-18:00 Industrialny Plac Zabaw
 • 10:00-18:00 Wizytacja? Naturalnie (rekonstrukcja historyczna)
 • 10:00-18:00 Historyczne i aktualne maszyny oraz urządzenia do utrzymania torów (wystawa)

Jak widać, naprawdę warto wybrać się do Bytomia w ostatnią sobotę września. Przy planowaniu wycieczki pamiętajmy, że w tym dniu przejazdy komunikacją miejską oraz Kolejami Śląskimi są bezpłatne. Wystarczy wcześniej odebrać wejściówkę w kasach dworcowych (pociągi) lub pobrać ją ze strony organizatorów (autobusy). Więcej informacji na ten temat można znaleźć: http://industriada.pl/transport/.

fot. Industriada

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon