Gdzie powstanie Izba Pamięci Rozbarku? Stowarzyszenie miłośników dzielnicy ma swoje miejsce

Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku powstałe w sierpniu 2020 r. otrzymało lokal na swoją działalność. Siedziba organizacji mieści się teraz przy ul. Kochanowskiego 27 i ma tam powstać m.in. Izba Pamięci Rozbarku.

Byt stowarzyszenie rozbark

Członkowie stowarzyszenia, które powstało w ubiegłym miesiącu, to w większości byli pracownicy kopalni „Rozbark”, którzy chcą promować historię i rozbarskie tradycje. Do tej pory dbali przede wszystkim o pokopalniane pamiątki, takie jak wagonik kolejowy na rogu ulic Chorzowskiej i Tuwima, upamiętniający zakończenie wydobycia czy kopalniany sztandar, który jest w posiadaniu jednego z założycieli stowarzyszenia. Teraz chcą rozszerzyć swoją działalność.

- Dzięki życzliwości władz miasta nasze stowarzyszenie otrzymało lokal w Rozbarku przy ul. Kochanowskiego 27, w którym będziemy mogli prowadzić działalność. Zanim jednak będziemy mogli zaprezentować posiadane pamiątki, czeka nas remont pomieszczenia, aby przystosować je w pełni do planowanej działalności - mówi Jan Łoś, zastępca prezesa Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.

W planach stowarzyszenia jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o dawnej kopalni, ale przede wszystkim historii, tradycji i kultury Rozbarku. W lokalu przy ul. Kochanowskiego 27 ma powstać m.in. Izba Pamięci Rozbarku. Planowane są tam także spotkania seniorów z przedszkolakami i uczniami bytomskich szkół, na których będą mogli poznać historię i tradycję tej bytomskiej dzielnicy.

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt bytom plac zabaw

Plac zabaw i siłownia pod chmurką na Stroszku...

Byt restauracja sanepid kontrola

Do restauracji na Szombierkach wkroczył...

Byt schron przy ul spacerowej

Kolejne śląskie schrony wpisane do rejestru...

Byt 03poli

Nowy radiowóz bytomskich policjantów

Bytomski5 1962856 708049839225326 117860407 n

Odkrycie w Zaułku

Bytomski4 basen kryty

Bytom wygrał w sądzie z firmą remontującą basen

Bytomski2 5d5ff947fe95db4e23524ec718f8f259

Z fejsa Bytomski.pl