Gdzie powstanie Izba Pamięci Rozbarku? Stowarzyszenie miłośników dzielnicy ma swoje miejsce

Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku powstałe w sierpniu 2020 r. otrzymało lokal na swoją działalność. Siedziba organizacji mieści się teraz przy ul. Kochanowskiego 27 i ma tam powstać m.in. Izba Pamięci Rozbarku.

Byt stowarzyszenie rozbark

Członkowie stowarzyszenia, które powstało w ubiegłym miesiącu, to w większości byli pracownicy kopalni „Rozbark”, którzy chcą promować historię i rozbarskie tradycje. Do tej pory dbali przede wszystkim o pokopalniane pamiątki, takie jak wagonik kolejowy na rogu ulic Chorzowskiej i Tuwima, upamiętniający zakończenie wydobycia czy kopalniany sztandar, który jest w posiadaniu jednego z założycieli stowarzyszenia. Teraz chcą rozszerzyć swoją działalność.

- Dzięki życzliwości władz miasta nasze stowarzyszenie otrzymało lokal w Rozbarku przy ul. Kochanowskiego 27, w którym będziemy mogli prowadzić działalność. Zanim jednak będziemy mogli zaprezentować posiadane pamiątki, czeka nas remont pomieszczenia, aby przystosować je w pełni do planowanej działalności - mówi Jan Łoś, zastępca prezesa Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.

W planach stowarzyszenia jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o dawnej kopalni, ale przede wszystkim historii, tradycji i kultury Rozbarku. W lokalu przy ul. Kochanowskiego 27 ma powstać m.in. Izba Pamięci Rozbarku. Planowane są tam także spotkania seniorów z przedszkolakami i uczniami bytomskich szkół, na których będą mogli poznać historię i tradycję tej bytomskiej dzielnicy.

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon