Najlepsza śpiewaczka operowa z Polsce śpiewa w Bytomiu!

Gabriela Gołaszewska została uznana za najlepszą śpiewaczkę operową w naszym kraju. Solistka Opery Śląskiej otrzymała nagrodę na gali XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Bytomski teatr od dłuższego czasu triumfuje w tym konkursie.

Byt gabriela golaszewska lukasz goik

Tegoroczna gala w Mazowieckim Teatrze Muzycznym imienia Jana Kiepury odbyła się w poniedziałek 28 września. Konkurs jest organizowany już od 2007 roku. W jego kapitule zasiadły takie osobistości jak m.in. Iwona Wujastyk, prof. Izabela Kłosińska, Krystyna Mazurówna, Danuta Renz, Marek Chowaniec, prof. Ryszard Karczykowski oraz Andrzej Pągowski.

Laureatką w kategorii "Najlepsza śpiewaczka operowa" została Gabriela Gołaszewska, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu. Artystka podczas odbierania nagrody podziękowała kapitule konkursu, pogratulowała pozostałym nominowanym śpiewaczkom i podkreśliła, że swoją nagrodą w sposób szczególny dzieli się z Operą Śląską i jej dyrektorem, Łukaszem Goikiem. Ponadto Gabriela Gołaszewska zaprezentowała zgromadzonym arię z opery "Jaskółka" Giacoma Pucciniego. Jej premiera realizowana w koprodukcji z niemieckim teatrem w Meiningen jest zaplanowana w Operze Śląskiej na luty przyszłego roku.

Nagrodzoną śpiewaczkę będziemy mogli znów zobaczyć na deskach bytomskiego teatru już w piątek, 2 października. Gołaszewska zaśpiewa u boku Andrzeja Lamperta (w roli Nemorino) partię Adiny w operze "Napój miłosny" Gaetana Donizettiego. Podobno biletów na ten spektakl zostało już naprawdę niewiele...

Solistka kreuje też rolę Sophie de Palmy, w spektaklu teatralno-muzycznym „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka, którego premiera miała miejsce we wrześniu, natomiast w listopadzie zobaczymy ją w roli tytułowej we wznowieniu opery „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego. Na jesieni wystąpi aż w dwóch produkcjach Teatru Wielkiego Opery Narodowej (Czarodziejski Flet, Straszny dwór).

Gabriela Gołaszewska z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie - w klasie śpiewu solowego prof. Jolanty Janucik. aureatka I nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej Ady Sari w Nowym Sączu (2019 r.) oraz kilku nagród specjalnych. Od 2019 roku jest etatową solistką Opery Śląskiej. Mogliśmy usłyszeć ją m.in. w kreacjach: Despiny w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (Warszawska Opera Kameralna), Kunegundy w „Kandydzie” L. Bernsteina (Opera Bałtycka, Opera Krakowska), Agaty w „Don Bucefalo” A. Cagnoniego (Opera Bałtycka), Hanny w „Strasznym dworze” S. Moniuszki (Opera Śląska, Teatr Wielki - Opera Narodowa), oraz wspomnianej Adiny w premierowym „Napoju miłosnym” G. Donizettiego.

Warto podkreślić, że to nie pierwszy triumf artystów Opery Śląskiej podczas Teatralnych Nagród Muzycznych im. J. Kiepury. Przed rokiem po nagrodę sięgnął Stanislav Kuflyuk, dwa lata temu nagrodzono Ewę Majcherczyk, zaś w 2017 roku konkurs wygrał Andrzej Lampert.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon