Myśl ekologicznie! Tak rozpoczął się Europejski Kongres MŚP

Europejski Zielony Ład i idąca wraz z tym transformacja energetyczna bez wątpienia będą jednymi z głównych wyzwań dla Śląska i Polski w najbliższych latach. Właśnie te tematy zdominowały pierwszy dzień tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Byt ekmsp2020

Jak co roku kongres organizuje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Obecna odsłona wydarzenia jest jednak szczególna, ponieważ podzielono ją na kilka części odbywających się w odstępie kilku tygodni aż do grudnia. EKMŚP rozpoczęło forum Think Eco! w przepięknych wnętrzach Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Zgromadzili się tam m.in. ludzie biznesu, samorządowcy, politycy oraz reprezentanci świata nauki. Debata dotyczyła głównie kwestii związanych z transformacją energetyczną, ale nie brakowało również innych tematów dotyczących ochrony środowiska.

Trzeba zachować konkurencyjność europejskiego przemysłu

Na rozpoczęcie spotkania prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach - Tomasz Zjawiony - stwierdził, że konieczne są działania, które wzmocnią śląski i europejski przemysł w konkurencji z produktami wytwarzanymi w sposób mniej ekologiczny i świadomy. Odniósł się do tego Janusz Steinhoff - były wicepremier i minister gospodarki - mówiąc, że jeżeli świat nie pójdzie za Europą konieczne będzie wprowadzenie cła węglowego na towary sprowadzane na Stary Kontynent.

- Problem ochrony atmosfery jest globalny, a przemysł europejski nie wytrzyma konkurencji z przemysłem, który nie zwraca uwagi na środowisko - podkreślał były wicepremier.

Zielone Śląskie 2030

- Zakładamy, że w ciągu 10 lat Śląsk przejdzie wielką zmianę (...) Szanujemy nasz przemysł wydobywczy, ale chcemy się zmieniać. Cieszę się, że strona społeczna wynegocjowała ścieżkę odejścia, która jest dla nas kierunkowskazem - kiedy, jak i dlaczego? (...) Ten proces musi być sprawiedliwy. Trzeba wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości. Mam nadzieję, że ta kolejna unijna perspektywa spowoduje, że zielona transformacja na Śląsku się uda - mówił marszałek Chełstowski.

Włodarz województwa śląskiego podczas forum zapowiedział przyjęcie nowej strategii: Zielone Śląskie 2030. Marszałek podkreślił, że dawne zakłady musi zastąpić w naszym regionie nowoczesny przemysł oparty o nisko i zeroemisyjne technologie.

Do przemian związanych z likwidacją śląskich kopalń nawiązali także inni uczestnicy forum. Eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski, były wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, zaznaczał, że do Brukseli musi dotrzeć silny głos w sprawie wprowadzania u nas Zielonego Ładu etapami, z właściwymi proporcjami w trosce o klimat, człowieka i rozwój gospodarczy. Z kolei przewodniczący metropolii GZM, Kazimierz Karolczak, wskazywał, że odejście od górnictwa powinno się odbywać w poszanowaniu miejsc pracy i człowieka oraz przy zrównoważonym myśleniu o rozwoju naszych gmin i transformacji energetycznej. Zdaniem byłego wicepremiera Janusza Steinhoffa odejście od paliw stałych, które dominują w polskim miksie energetycznym, musi być „aprobowalne społecznie”.

Co będzie przyszłością energetyki?

Na Think Eco! dyskutowano także o nowoczesnych rozwiązaniach, które pomogą zlikwidować smog i niską emisję. Wskazywano na perowskity i rewolucyjną technologię z Polski, która pozwala wykorzystywać te minerały w produkcji tanich ogniw słonecznych. Jako paliwo przyszłości wskazywano także wodór. Podczas forum podpisano m.in. umowę intencyjną pomiędzy miastem Pszczyna, spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach dotyczącą opracowania koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru, który może być wykorzystywany m.in. na potrzeby ciepła systemowego. Dzięki temu Pszczyna może stać się miastem zeroemisyjnym.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon