Odznaczono śląskich medyków i śląskie władze

Artyści oraz śląscy lekarze w wyjątkowy sposób podziękowali pracownikom służby zdrowia. W Operze Śląskiej odbył się koncert "Zarażeni dobrem", poprzez który podziękowano medykom - i nie tylko - za ich wysiłki w walce z epidemią koronawirusa.

Byt sala opery slaskiej

Inicjatorami wydarzenia byli dr n. med. Wojciech Bichalski, który sam zmagał się COVID-19, dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik oraz zespół bytomskiego teatru i Śląska Izba Lekarska. Koncepcja organizacji koncertu dedykowanego medykom zaistniała już na przełomie kwietnia i maja, jednak dopiero po kilku miesiącach jej realizacja stała się możliwa.

- Artyści Opery Śląskiej w ten najbliższy im sposób, z głębi swoich serc, chcą wyrazić wdzięczność w imieniu nas wszystkich. Dziękujemy za ten wyjątkowo trudny czas lockdownu, za trud, poświęcenie, determinację i odwagę w walce z koronawirusem, która wciąż trwa - powiedział Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

Na scenie wystąpili m.in. Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Andrzej Lampert, Stanislav Kuflyuk, Maciej Komandera oraz Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera.

Pracownikom śląskiej służby zdrowia podziękowano nie tylko za pomocą dzieł światowej muzyki, ale także wyróżniono odznaczeniami. Marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Kawulok, wręczyli piętnastu przedstawicielom służby zdrowia "Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego". Ponadto w trakcie wydarzenia przyznano również 50 Odznak Honorowych "Za zasługi dla ochrony zdrowia", które trafiły m.in. do bytomskich medyków: dr n. med. Grzegorza Buły, dr hab. n. med. Jerzego Jaroszewicza, dr n. med. Lucjana Kępy, lek. med. Damiana Piotrowskiego, pielęgniarek Beaty Kroczek-Napieralskiej, Marzeny Lewandowskiej, Bożeny Matuli i Moniki Rusinowskiej-Iwanciów.

Podczas koncertu wręczono również Odznaki Honorowe Ministra Zdrowia "Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia" dla osób niezwiązanych z ochroną zdrowia. Przyznano je marszałkowi województwa śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu oraz metropolicie katowickiemu arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi.

- Dziękuję wszystkim nagrodzonym za postawę i oddanie w tym trudnym czasie. Udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską przesunięcie znacznych środków na wsparcie służby zdrowia. Współpracujemy również bardzo dobrze ze stroną rządową, dzięki tym wszystkim działaniom prawie ćwierć miliarda złotych trafiło do śląskich szpitali. Jestem pewien, że kiedy uda się wygrać z pandemią, nasze placówki będą jednymi z najlepiej wyposażonych z tej części Europy - stwierdził marszałek Jakub Chełstowski.

Województwo Śląskie niedługo po wybuchu pandemii zwróciło się do Komisji Europejskiej o zgodę na zmianę w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020, aby część środków unijnych zarezerwowanych dla naszego regionu można było przeznaczyć na ochronę zdrowia. Bruksela przychyliła się do wniosku śląskich władz, w efekcie czego przekierowano aż 330 mln zł na walkę z pandemią. Oprócz tego województwo śląskie uruchomiło własne fundusze na dofinansowanie m.in. szpitali powiatowych, domów pomocy społecznej, czy utworzenie szpitala zakaźnego w powiecie cieszyńskim.

- Szybka i zdecydowana postawa marszałka Chełstowskiego i skuteczne negocjacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej pozwoliły na pozyskanie dodatkowych środków, które poprawiają komfort pracy i jakość świadczonych usług medycznych, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców - zachwalał marszałka dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

W sobotnie popołudnie w Operze Śląskiej medale przyznała także Śląska Izba Lekarska. Odznaczenia otrzymali Dominika Kulczyk, prezes Fundacji Kulczyk Foundation, KWK Piast-Ziemowit oraz Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.

fot. Karol Fatyga

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon