Koniec peronów na Bobrku. PLK postanowiła zlikwidować przystanek

Trwają prace na linii kolejowej pomiędzy Bytomiem a Gliwicami. Inwestycja ma usprawnić przewóz towarów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. W ramach robót zlikwidowano jednak perony pasażerskie na stacji Bytom Bobrek.

Byt przebudowa torow na bobrku

Polskie Linie Kolejowe przeprowadzają właśnie remonty tras kolejowych w naszym regionie. Przedsięwzięcie o wartości przeszło 250 milionów złotych jest realizowane od początku 2019 roku. Wykonawca, firma PORR SA, wpierw musiał wykonać projekt budowlany, a w czerwcu przystąpił do prac w terenie. Do wymiany jest 41 kilometrów torowisk i sieci trakcyjnej, 32 rozjazdy, a ponadto odnowionych zostanie 35 obiektów inżynieryjnych. Celem inwestycji jest usprawnienie przewozu towarów koleją w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Po jej zakończeniu pociągi na przebudowanych trasach mają rozpędzać się do 100 km/h.

Jednym z przebudowywanych odcinków jest fragment linii nr 132 od Bytomia przez Bobrek do Biskupic. Dawniej po tej trasie kursowały pociągi do Gliwic, o przywrócenie których co rusz upominają się pasażerowie. Niestety, choć czas przejazdu ulegnie znacznemu skróceniu, to po zakończeniu inwestycji infrastruktura pasażerska przestanie istnieć. PLK zdecydowały bowiem o likwidacji peronów na stacjach Bytom Bobrek i Zabrze Biskupice. Oficjalnym powodem jest ich zły stan techniczny. Od dawna jednak mówi się o tym, że jedyne przystanki pomiędzy Bytomiem a Gliwicami są niekorzystnie położone, bo znajdują się z dala największych osiedli mieszkaniowych.

Na szczęście kolejarze przewidują, że pociągi kiedyś wrócą na tę trasę. Z tego powodu w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Konstytucji zaplanowano pozostawienie rezerwy terenowej pod budowę nowych peronów. Po wzniesieniu zejść z wiaduktu, przyszły przystanek będzie bardziej dostępny dla pasażerów, niż dotychczasowy, a przesiadka z autobusu będzie znacznie prostsza. Kiedy nowe perony mogłyby powstać? Tego obecnie nie wiadomo.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego