Dziura na dziurze. To jeden z dojazdów do strefy ekonomicznej

Miechowicka ulica Szyb Zachodni jest w fatalnym stanie. Kierowcy od dawna uskarżają się panujące tam warunki. Tymczasem droga stanowi jeden z dojazdów do zabrzańskiej strefy ekonomicznej.

Byt ulica szyb zachodni

Ul. Szyb Zachodni to boczna droga przecinająca Las Bytomski. Swoją nazwę wzięła od dawnego Szybu Zachodniego nieistniejącej już kopalni Miechowice, który mieścił się około 1,5 km od głównego zakładu. Do dziś przetrwała część zabytkowych zabudowań, w tym piękna, ceglana cechownia, którą przed kilkoma laty rozpoczęto adaptować do funkcji restauracji, lecz ostatecznie wycofano się z tych planów. Oprócz tego w okolicy nie ma niczego.

Mimo to droga jest często uczęszczana przez kierowców. Wystarczy zatrzymać się przy niej na chwilę, aby przekonać się ile samochodów tamtędy jeździ. Niestety stan jej nawierzchni od lat się pogarsza. Niedawno do naszej redakcji zadzwonił mieszkaniec Miechowic, który często porusza się po ul. Szyb Zachodni i ma już dość wszechobecnych dziur. - W Zabrzu powstaje dużo zakładów w strefie ekonomicznej przy osiedlu Młodego Górnika i dużo ludzi tam dojeżdża. Niektórzy jeżdżą tędy też do "Ósemek" [Drogi Krajowej 88 - przyp. red.], ale droga jest coraz gorsza - żali bytomianin.

Miasto Bytom w 2019 roku przeprowadziło frezowanie nawierzchni, aby wyeliminować głębokie ubytki stwarzające tam największe zagrożenie. - Obecnie zostało zlecone przeprowadzanie badań geologicznych mających na celu rozpoznanie konstrukcji drogi wraz z analizą mającą na celu przyjęcie technologii remontu bądź przebudowy. Po otrzymaniu wyników zostaną podjęte decyzje co do przeprowadzania kompleksowej przebudowy ww. ulicy - poinformowała Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Nawet przybliżony termin remontu ul. Szyb Zachodni nie jest jeszcze znany. Można natomiast podejrzewać, że nie nastąpi to prędko, bo droga biegnie dokładnie przy granicy z Zabrzem. Właśnie to miasto najbardziej korzysta na jej istnieniu, ponieważ łączy ona z Drogą Krajową nr 94 nie tylko tamtejszą Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, ale też m.in. prywatną kopalnię Siltech. Z tego względu po ulicy często poruszają się ogromne ciężarówki, co sprawia, że dostosowanie konstrukcji jezdni do tak dużego tonażu z pewnością nie będzie tanie. Tymczasem na remont czeka również mnóstwo innych ulic w Bytomiu...

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon