Dwie ruiny po Orle Białym przestaną straszyć? Miasto poszuka dla nich inwestorów

Przed kilkoma miesiącami Bytom przejął mieszkania po upadłej spółce Arrada, do której należały zasoby lokalowe po dawnych Zakładach Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały. Wśród zakupionych nieruchomości znalazły się dwie kamienice, dla których miasto chce znaleźć inwestorów.

Byt jozefczaka 31

Sprawa spółki Arrada była szeroko opisywana w mediach. Firma była właścicielem blisko tysiąca mieszkań pracowniczych Orła Białego. Po ich sprywatyzowaniu zaczęły się problemy lokatorów, którzy przez wiele lat zamieszkiwali w tych lokalach. W 2015 roku spółka upadła, a jej majątkiem zaczął zarządzać syndyk, którego celem było spieniężenie nieruchomości, by zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Mieszkania Arrady znajdowały się na terenie Piekar Śląskich i Bytomia. Oba miasta zdecydowały się je przejąć, aby pomóc lokatorom i umożliwić im ewentualny wykup swoich lokali. W puli Bytomia znalazło się 101 mieszkań i 3 budynki, którymi obecnie zarządza jednostka Bytomskie Mieszkania. Ta część zasobu, na której nie uwłaszczą się lokatorzy ma później trafić do Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Dwa z budynków po Arradzie wymagają jednak dużych inwestycji, dlatego władze Bytomia zdecydowały się poszukać inwestorów, którzy zajęliby się ich zagospodarowaniem na własną rękę. Jeden z nich został wystawiony na sprzedaż. To kamienica położona w odległości zaledwie 50 metrów od Rynku, przy ul. Józefczaka 31. Jest ona jednym z najstarszych gmachów w naszym mieście, bo wybudowano ją około 1868 roku. W środku znajduje się 12 lokali, zaś całkowita powierzchnia użytkowa wynosi ok. 800 mkw.

Niestety budynek jest w fatalnym stanie technicznym. W połowie 2014 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał wyłączenie z użytkowania części mieszkaniowej z uwagi na stwierdzone uszkodzenia elementów konstrukcyjnych. Aby jednak nieruchomość znów nie trafiła w niewłaściwe ręce, Urząd Miejski uzależnia sprzedaż nie tylko od wylicytowanej ceny (30 proc. oceny), ale też od wartości planowanej inwestycji (35 proc. oceny) oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia jej realizacji (35 proc. oceny). Ponadto prawa własności zostaną przekazane dopiero po przeprowadzeniu 30 procent zakładanych robót. Cena wywoławcza w przetargu wynosi 309 tys. zł.

Druga kamienica po Orle Białym, która jest przewidziana do sprzedaży, również znajduje się w ścisłym centrum Bytomia. To narożny, bogato zdobiony budynek przy skrzyżowaniu ul. Webera i Kwietniewskiego położony w bezpośrednim sąsiedztwie piętrowego parkingu galerii handlowej Agora Bytom. Obecnie jest częściowo zamieszkały, dlatego gmina zamierza wpierw przekwaterować lokatorów do innych mieszkań, aby w chwili sprzedaży cały budynek był pusty. Termin ogłoszenia przetargu nie jest jeszcze znany.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon