Od dziś wracają godziny dla seniorów w sklepach i... na Poczcie

Z powodu rosnącej liczby zarażeń wirusem SARS CoV-2 rząd postanowił przywrócić tzw. "Godziny dla seniorów" w sklepach. Rozporządzenie w tej sprawie zacznie obowiązywać od dziś.

Byt piekarnia

W środę wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym ze sklepów i punktów pocztowych od poniedziałku do piątku pomiędzy godzinami 10:00 a 12:00 będą mogły korzystać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Od tej zasady jest jeden wyjątek, bowiem sprzedaż osobom poniżej 60. roku życia będzie możliwa w tych godzinach, jeśli wystąpi sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia, gdy konieczne będzie wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Chociaż rozporządzenie nie wprowadza Godzin dla seniorów w placówkach bankowych, to część banków zdecydowała się wprowadzić takie rozwiązanie dla swoich starszych klientów. Tam natomiast osoby powyżej 60. roku życia będą mogły skorzystać w tym czasie z pierwszeństwa obsługi, a nie wyłączności. Na razie tego typu udogodnienie zdecydowały się wprowadzić m.in. Santander Bank i Pekao.

- Osoby powyżej 60., 65., a szczególności powyżej 70. roku życia są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki na niedawnej konferencji prasowej.

Do wprowadzenia Godzin dla seniorów sceptycznie jest nastawiona branża handlowa. Jej przedstawiciele wskazują, że w kwietniu, gdy za pierwszym razem obowiązywało to rozwiązanie, osoby starsze robiły zakupy w dogodnych dla siebie porach, które nie zawsze pokrywały się z wyznaczonymi dla nich godzinami obsługi.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT