Od dziś wracają godziny dla seniorów w sklepach i... na Poczcie

Z powodu rosnącej liczby zarażeń wirusem SARS CoV-2 rząd postanowił przywrócić tzw. "Godziny dla seniorów" w sklepach. Rozporządzenie w tej sprawie zacznie obowiązywać od dziś.

Byt piekarnia

W środę wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym ze sklepów i punktów pocztowych od poniedziałku do piątku pomiędzy godzinami 10:00 a 12:00 będą mogły korzystać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Od tej zasady jest jeden wyjątek, bowiem sprzedaż osobom poniżej 60. roku życia będzie możliwa w tych godzinach, jeśli wystąpi sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia, gdy konieczne będzie wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Chociaż rozporządzenie nie wprowadza Godzin dla seniorów w placówkach bankowych, to część banków zdecydowała się wprowadzić takie rozwiązanie dla swoich starszych klientów. Tam natomiast osoby powyżej 60. roku życia będą mogły skorzystać w tym czasie z pierwszeństwa obsługi, a nie wyłączności. Na razie tego typu udogodnienie zdecydowały się wprowadzić m.in. Santander Bank i Pekao.

- Osoby powyżej 60., 65., a szczególności powyżej 70. roku życia są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki na niedawnej konferencji prasowej.

Do wprowadzenia Godzin dla seniorów sceptycznie jest nastawiona branża handlowa. Jej przedstawiciele wskazują, że w kwietniu, gdy za pierwszym razem obowiązywało to rozwiązanie, osoby starsze robiły zakupy w dogodnych dla siebie porach, które nie zawsze pokrywały się z wyznaczonymi dla nich godzinami obsługi.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości